aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiany klimatyczne to szansa dla sektora rolnego, - Taras Wysocki

28 marca 2024
Zmiany klimatyczne to szansa dla sektora rolnego, - Taras Wysocki

Procesy zmian klimatycznych mają istotny wpływ na Ukrainę jako państwo agrarne. Zmiany te nie zawsze są negatywne i można je z powodzeniem wykorzystać dla rozwoju sektora rolnego.

O tym oświadczył pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas przemówienia powitalnego na VII Międzynarodowej Konferencji „Zmiany klimatyczne: wyzwania dla edukacji i nauki rolniczej”.

Według niego, ze względu na zmiany klimatyczne, na Ukrainie uprawia się już nowe rośliny w regionach, których wcześniej tam nie uprawiano. I w tym kontekście badania i wnioski naukowców będą istotne dla rolników. 

„Nauka może analizować, jakie możliwości otwierają się przed sektorem rolniczym i przewidywać dalszy rozwój. Aby kształcić wykwalifikowanych specjalistów, potrzebna jest edukacja. Dlatego środowisko naukowe i państwowe muszą wypracować długoterminową strategię dotyczącą wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi” – stwierdził Taras Wysocki.

Podkreślił także znaczenie produktywnego współdziałania instytucji państwowych, producentów rolnych oraz specjalistycznej edukacji i nauki dla kształtowania polityki rolnej, która będzie uwzględniać także doświadczenia UE. 

Organizatorem VII Międzynarodowej Konferencji „Zmiany klimatyczne: wyzwania dla edukacji i nauki rolniczej” jest Centrum Naukowo-Metodologiczne Kształcenia Wyższego i Zaawansowanego Kształcenia Zawodowego. Naukowcy planują omówić i określić priorytetowe obszary badań naukowych nad adaptacją do zmian klimatycznych i ograniczaniem zagrożeń wynikających z ekstremalnych zjawisk klimatycznych. 

Wśród poruszanych tematów znajdują się światowe i europejskie trendy zmian warunków klimatycznych i agroklimatycznych, kształtowanie polityk zapobiegania zmianom klimatycznym i adaptacji do nich; kierunki adaptacji do zmian klimatycznych, technologie uprawy roślin; wpływ zmian klimatycznych na rozwój branży hodowlanej i kierunki adaptacji do niej, i inne.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę