aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiany klimatyczne to szansa dla sektora rolnego, - Taras Wysocki

28 marca 2024
Zmiany klimatyczne to szansa dla sektora rolnego, - Taras Wysocki

Procesy zmian klimatycznych mają istotny wpływ na Ukrainę jako państwo agrarne. Zmiany te nie zawsze są negatywne i można je z powodzeniem wykorzystać dla rozwoju sektora rolnego.

O tym oświadczył pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas przemówienia powitalnego na VII Międzynarodowej Konferencji „Zmiany klimatyczne: wyzwania dla edukacji i nauki rolniczej”.

Według niego, ze względu na zmiany klimatyczne, na Ukrainie uprawia się już nowe rośliny w regionach, których wcześniej tam nie uprawiano. I w tym kontekście badania i wnioski naukowców będą istotne dla rolników. 

„Nauka może analizować, jakie możliwości otwierają się przed sektorem rolniczym i przewidywać dalszy rozwój. Aby kształcić wykwalifikowanych specjalistów, potrzebna jest edukacja. Dlatego środowisko naukowe i państwowe muszą wypracować długoterminową strategię dotyczącą wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi” – stwierdził Taras Wysocki.

Podkreślił także znaczenie produktywnego współdziałania instytucji państwowych, producentów rolnych oraz specjalistycznej edukacji i nauki dla kształtowania polityki rolnej, która będzie uwzględniać także doświadczenia UE. 

Organizatorem VII Międzynarodowej Konferencji „Zmiany klimatyczne: wyzwania dla edukacji i nauki rolniczej” jest Centrum Naukowo-Metodologiczne Kształcenia Wyższego i Zaawansowanego Kształcenia Zawodowego. Naukowcy planują omówić i określić priorytetowe obszary badań naukowych nad adaptacją do zmian klimatycznych i ograniczaniem zagrożeń wynikających z ekstremalnych zjawisk klimatycznych. 

Wśród poruszanych tematów znajdują się światowe i europejskie trendy zmian warunków klimatycznych i agroklimatycznych, kształtowanie polityk zapobiegania zmianom klimatycznym i adaptacji do nich; kierunki adaptacji do zmian klimatycznych, technologie uprawy roślin; wpływ zmian klimatycznych na rozwój branży hodowlanej i kierunki adaptacji do niej, i inne.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę