a_bio_expo_Ptak

Związkowcy z NSZZ RI „Solidarność” poszli do ministra

26 stycznia 2023
Związkowcy z NSZZ RI „Solidarność” poszli do ministra

W Minsterstwie Rolnictwa doszło wczoraj do kolejnego w ostatnich dniach spotkania pomiędzy NSZZ RI "SOLIDARNOŚĆ",z wiecepremierem i minstrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiedm.
Jak dowiadujemy się ze stron internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, członkami Zespołu ds. trzody chlewnej przy Prezydium Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” omawiali sytuacje producentów trzody chlewnej.

Związkowcy przedstawiali propozycje wyjścia z kryzysu związanego z drastycznym spadkiem gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją świń jak i ciągłym spadkiem pogłowia. Wśród najważniejszych postulatów znalazły się m. innymi zmiany w Programie Locha+ i w ekoschemacie – dobrostan zwierząt. Związkowcy proponowali także uruchomienie kredytów preferencyjnych dla producentów trzody chlewnej, jak i dodatkowe wsparcie grup producenckich.

Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że w zakresie ekoschematu – dobrostan zwierząt odbyły się bardzo szerokie konsultacje i wprowadzonych zostało wiele korzystnych zmian. Jednocześnie skierowane zostały na to działanie bardzo duże środki.

Szef resortu rolnictwa zgodził się co do postulatu dotyczącego uruchomienia specjalnych kredytów preferencyjnych dla producentów trzody chlewnej i poinformował o przeprowadzonych już wstępnych rozmowach w tym kierunku.

Odnośnie grup producentów wicepremier Kowalczyk przypomniał, że są możliwości wsparcia dla takich grup, ale powinny to być rzeczywiście grupy producenckie oparte na uczciwych zasadach wspólnej pracy. Podkreślił przy tym, że to od samych rolników zależy forma wspólnej pracy, czy to w ramach grup producenckich, czy to w formie spółdzielczej- czytamy w komunikacie ministerstwa.

Z kolei po spotkaniu Tomasz Obszański-Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” powiedział nam, że do spotkania doszło z inicjatywy NSZZ RI "SOLIDARNOŚĆ" ponieważ - "...rolnicy potrzebują wdrożenia postulowanych rozwiązań tu i teraz. Uruchomienie kredytów preferencyjnych za dwa miesiące to stanowczo za późno. Za dwa miesiące to już będzie musztarda po obiedzie. Będziemy domagali się kolejnego spotkania z premierem Morawieckim, aby budżetowe środki na wsparcie dla gospodarstw rolnych były uruchamiane jak najszybciej.
Minister zgodził się z nami, że zgłaszane przez nas postulaty są zasadne, jednak poprosił o doprecyzowanie niektórych rozwiązań w taki sposób, aby w trakcie ich realizacji nie dochodziło do nadużyc. Nad tym teraz będziemy w naszym związku  pracować. Niezależnie od naszych spotkań, podjęliśmy decyzję że NSZZ RI "SOLIDARNOŚĆ" będzie stopniowo w sposób "kroczący" zaostrzać akcje protestacyjne."- stwierdził na zakonczenie naszej rozmowy Tomasz Obszański.

inf. własna z wyk. źródło: MRiRW; fot. minrol


POWIĄZANE

Komisja Europejska musi jak njszybciej, już dokonać przeglądu swojej propozycji ...

Rynek UE jest zalewany „miodem” na bazie syropu: w końcu obliczono liczbę nieczy...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa, polscy roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę