aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zwiększa się wwóz zboża na przejściach granicznych UE z Ukrainą

28 stycznia 2024
Zwiększa się wwóz zboża na przejściach granicznych UE z Ukrainą

Rolnicy protestują w całej Unii Europejskiej, a na prawie wszystkich kolejowych przejściach granicznych UE z Ukrainą zwiększył się transfer i przeładunek zboża w ciągu ostatniego tygodnia. Cała sytuacja związana z wywozem zboża z Ukrainy została omówiona podczas spotkania przedstawicieli UAB Ukrzaliznycia z uczestnikami ukraińskiego rynku rolnego 25 stycznia, pisze Rail.insider.

I tak, na poszczególnych kolejowych przejściach granicznych przeładunek zboża wygląda następująco:

- do Polski przeladunek zwiększył się o prawie sześć wagonów. Obecnie trafia do Polski 96,3 jednostek dziennie, co daje około  5 tysięcy 780 ton każdego dnia. W tygodniu mamy więc około 40 tysięcy 500 ton zboża przeładowanego tylko na Polsko-Ukraińskich przejściach kolejowych  

Codziennie przez przejścia ukraińsko-rumuńskie przeprawiane jest 110,4 wagonów ze zbożem. To o 5,2 jednostki więcej niż tydzień temu.

Na Węgry przejeżdża 47,4 wagonów dziennie. W ciągu tygodnia wskaźnik wzrósł o 0,3 jednostki.

W tym samym czasie o 3,5 wagonu zmniejszył się przeładunek zboża przez ukraińsko-słowackie przejścia graniczne. Każdego dnia przechodzi przez nie 65,2 jednostek.

Łączny średni dzienny przeładunek zboża i makuchu w ciągu tygodnia wzrósł o 15 wagonów i osiągnął w ostatnim tygodniu 409 jednostek dziennie.

Reasumując. Tylko przez same kolejowe przejścia graniczne Unii Europejskiej z Ukrainą, wwożone jest prawie 25 tysięcy ton zbóż dziennie. Nadal dokładnie nie wiadomo ile tego zboża opuszcza wspólnotę europejską.

Nie ulega zatem żadnej wątpliwości fakt, że wwożona na teren UE z Ukrainy tak gigantyczna ilość zboża i ciągły jej wzrost, będzie jeszcze bardziej chwiać rynkiem wspólnoty i nadal pogarszać sytuację ekonomiczną europejskich rolników.

W związku z  taką sytuacją, należy spodziewać  się zaostrzenia protestów, strajków i blokad dróg i przejść granicznych UE z Ukrainą.

 

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę