OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Aby określić mierzalne wskaźniki dobrostanu zwierząt

15 kwietnia 2025
Aby określić mierzalne wskaźniki dobrostanu zwierząt

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) informuje, że w ostatnim posiedzeniu Europejskiej Platformy ds. Dobrostanu Zwierząt w Komisji Europejskiej udział wziął Adam Drosio – ekspert Federacji.

Spotkanie poświęcone było trzem kluczowym obszarom: przejściu z systemu klatkowego na bezklatkowy w produkcji drobiarskiej, wypracowaniu mierzalnych wskaźników dobrostanu zwierząt (Animal Welfare Indicators) oraz regulacjom dotyczącym transportu żywych zwierząt.

Przejście na system bezklatkowy – wyzwania finansowe i legislacyjne

W trakcie dyskusji przedstawiono różnice pomiędzy krajami członkowskimi w zakresie udziału produkcji bezklatkowej. W niektórych państwach stanowi ona już 60% całkowitej produkcji, podczas gdy w innych zaledwie 20%. Podkreślono, że kluczową barierą w transformacji systemów utrzymania są kwestie finansowania,  struktury gospodarstw, społeczne oraz ograniczenia legislacyjne.

Przejście na chów bezklatkowy nie wszędzie będzie możliwe, a szczególnie bez stabilnego finansowania. Brak opłacalności produkcji i brak perspektywy na realny zwrot z inwestycji jest przyczyną odmowy wsparcia kredytowego  banków – podkreślał Adam Drosio.

Dodatkowo wiele gospodarstw napotyka bariery prawne i społeczne, które uniemożliwiają adaptację istniejącej  infrastruktury, np. budowę wolier, mimo że producenci chcą i są gotowi dostosować się do podwyższonych wymogów dobrostanu.

Pojawiła się również kwestia realnego „płatnika” kosztów wdrożenia wyższych standardów. Choć 86% ankietowanych konsumentów w badaniach Eurobarometru deklaruje poparcie dla poprawy dobrostanu zwierząt, to według tego samego Eurobarometru jedynie 6% respondentów miało realny kontakt z gospodarstwem rolnym, co świadczy o bardzo niskim poziomie świadomości dotyczącej obecnych warunków produkcji. Zgromadzeni eksperci byli zgodni że w pierwszej kolejności należy przeprowadzić kampanie informacyjną dla konsumentów odnośnie aktualnych wysokich standardach dobrostanu zwierząt oraz umożliwić zapoznanie się konsumentom z hodowlą zwierząt jaka odbywa się w gospodarstwach, gdyż tylko świadomy konsument jest w stanie zapłacić więcej przy kasie za produkt o wyższej jakości, chociaż jak pokazuje rynek również nie zawsze.

– Takim przykładem są produkty ekologiczne. Sytuacja na rynku w ostatnich 3 latach pokazuje że mimo wyższej jakości i wyższych standardów dobrostanu zwierząt, w sytuacji wzrostu cen produktów spożywczych spowodowanych inflacją oraz działaniami wojennymi na Ukrainie, konsumenci mocno ograniczyli zakup produktów ekologicznych na rzecz tańszych produktów konwencjonalnych.. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego a  każde proponowane zmiany muszą być dostosowane do aktualnych realiów rynkowych  – zaznaczył Adam Drosio.

Animal Welfare Indicators – potrzeba jasności i stabilności

Kolejnym tematem była kwestia wskaźników dobrostanu zwierząt. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne jest opracowanie wskaźników dobrostanu zwierząt, które będą obiektywne i będą obejmować istotne parametry dobrostanu zwierząt. Jednocześnie nie dyskryminując hodowli zwierząt o różnej skali. Wskaźniki dobrostanu zwierząt powinny być łatwo mierzalne i jednoznacznie interpretowane w krajach UE i na globalnym rynku, szczególnie przez importerów.

Podkreślano, że nowoczesne technologie mogą być pomocne w monitoringu dobrostanu.

Zauważono że najlepszym miejscem na gromadzenie informacji o wskaźnikach byłyby ubojnie, co pozwala na efektywniejsze wdrożenie i niższe koszty.

Zaznaczono że w systemie Wskaźników Dobrostanu Zwierząt powinni uczestniczyć wszyscy aktorzy łańcucha żywnościowego, a nie tylko Hodowcy, gdyż najsłabsze ogniwo warunkuje wartość końcową produktów które są oferowane dla konsumentów. Wartość dodana w gospodarstwach powinna być przeniesiona na wartość dodaną w postaci wyższej jakości produktów odzwierzęcych na talerzu oferowanym konsumentom, gdyż tylko wtedy konsumenci będą skłonni zapłacić nieco więcej za produkty spożywcze.

I najistotniejsze – system wskaźników dobrostanu zwierząt powinien być stabilny i  obowiązywać przez minimum 10–15 lat, by umożliwić zwrot z inwestycji.

Transport zwierząt – konieczność ujednolicenia i wykorzystania technologii

W odniesieniu do planowanych zmian w przepisach dotyczących transportu żywych zwierząt, Adam Drosio zaznaczył, że nie powinny one być podejmowane pochopnie, lecz bazować na wdrożonych naukowych dowodach i doświadczeniach praktycznych z uwzględnieniem bezpieczeństwa przewożonych zwierząt.

Wskazano na konieczność zapewnienia równych warunków dla przewoźników z UE i spoza niej, by zapewnić możliwość konkurowania na globalnym rynku.

Eksperci wskazali na możliwość wykorzystania technologii do wsparcia monitorowania warunków dobrostanu zwierząt w transporcie.

Podkreślano również potrzebę zapewnienia wsparcia kierowców transportujących zwierzęta na trasach przewozu, a szczególnie na granicy UE, by umożliwić dostęp do pomocy weterynaryjnej, a także umożliwić uzupełnienie wody, paszy i ściółki oraz cienia podczas postoju.

Szczególny apel skierowano do Europarlamentarzystów i Komisji Europejskiej o wsparcie polityczne w zakresie usprawnienia procedur granicznych, które pozwolą wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć sytuacje wielogodzinnych, czy wielodniowych postojów transportów zwierząt w warunkach stwarzających ryzyko obniżenia dobrostanu zwierząt poniżej minimalnych standardów obowiązujących aktualnie w transporcie zwierząt.

Apel o spójność przepisów i realne wsparcie

FBZPR podkreśla, że producenci w Unii Europejskiej już dziś utrzymują zwierzęta w jednych z najwyższych standardów dobrostanu na świecie i są gotowi je dalej podnosić, ale tylko przy wsparciu dostosowanym do realiów siedliskowych, ekonomicznych i prawnych, w jakich funkcjonują.

FBZPR będzie dalej aktywnie uczestniczyć w procesie konsultacyjnym, reprezentując interesy polskich producentów rolnych i zabiegając o rozsądne, oparte na praktycznej wiedzy i dialogu zmiany w prawie UE.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę