aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agroturystyka w Unii

19 czerwca 2002

Co czwarty mieszkaniec Unii Europejskiej spędza wakacje na wiejskiej farmie. Dla europejskiego turysty luksusowe hotele na Wyspach Kanaryjskich nie są już żadną atrakcją. Teraz w modzie jest agroturystyka, która daje możliwość poznania codziennego życia rolników i ich pracy. Dla dzieci miejskich dużą atrakcją są spotkania ze zwierzętami, jazda konna, a nawet wypicie szklanki mleka – prosto od krowy. 

Wielu turystów ceni sobie prostotę i spędzenie urlopu z dala od wszelkich wygód. Na Wyspach Brytyjskich modne są – szczególnie wśród młodzieży – tzw. stodoły wiejskie wyposażone jedynie w łóżka polowe i zaplecze sanitarne. Podobnie jest w Niemczech, gdzie zwykłe obory zamieniono na hotele na sianie. Nie ma w nich łóżek ani mebli, a wczasowicze śpią właśnie na sianie.

Uznaniem europejskich turystów cieszą się też pikniki na farmie i restauracje wiejskie z regionalnymi potrawami. We Francji znane są małe oberże wiejskie, serwujące dania na bazie świeżych produktów rolnych w oparciu o tradycyjne receptury. W Niemczech założono nawet stowarzyszenie sprzedające produkty prosto z gospodarstwa.

Kraje unijne bardzo poważnie traktują agroturystykę. Jej rozwój finansowany jest nie tylko z budżetu Unii, ale również przez poszczególne państwa i samorządy lokalne. Wiadomo, że pojawienie się sieci gospodarstw agroturystycznych pociąga za sobą rozkwit całego regionu. W krajach unijnych dochody z działalności turystycznej uzyskuje ponad 20 proc. rolników.

MC, na podstawie TVP

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę