informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Tatry

19 czerwca 2002

W całym łańcuchu Karpat, który wielkim łukiem ciągnie się przez terytorium sześciu krajów, Tatry stanowią najwyższą grupę górską. Wznoszą się wyraźnie ponad otaczającymi je terenami. Cechuje je spore zróżnicowanie – obok ostrych turni i grani, są też U-kształtne doliny polodowcowe, jeziora, liczne jaskinie i wywierzyska. Ze względu na unikalną w Polsce rzeźbę i występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt, np. kozic i świstaków prawie całe Tatry weszły w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego, połączonego z analogicznym parkiem po słowackiej stronie gór. 

Popularność Tatr i Zakopanego sięga drugiej połowy XIX wieku. Do rozsławienia gór przyczyniło się powstanie w 1873 r. Towarzystwa Tatrzańskiego i działalność Tytusa Chałubińskiego. Dzisiaj ruch turystyczny jest ogromny, szacowany na kilka milionów osób rocznie. 

W Tatrach Zachodnich rekordy popularności biją: Kasprowy Wierch, Giewont i Dolina Kościeliska – przez wielu turystów uważana za najpiękniejszą. Ta druga co do wielkości, po Chochołowskiej, dolina w Tatrach Polskich kryje w sobie wiele ciekawych form skalnych, charakterystycznych dla skał wapiennych. Ich nazwy w rodzaju Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie świadczą niezbicie o zbójnickiej przeszłości tego terenu. Uroku i tajemniczości dodają temu miejscu liczne jaskinie, spośród których kilka udostępniono zwiedzającym, np. Mroźną i Mylną.

W Tatrach Wysokich najliczniej odwiedzane jest Morskie Oko, Hala Gąsienicowa i Dolina Roztoki. Najwyższy szczyt Polski – Rysy (2499 m n.p.m.) jest z polskiej strony rzadziej zdobywany z powodu trudnego dojścia. Dolina Roztoki wraz z Doliną Pięciu Stawów stanowi odgałęzienie Doliny Białki. Ta najbardziej niedostępna część Tatr Polskich kusi wodnymi atrakcjami: słynnymi wodospadami, jak Wodogrzmoty Mickiewicza i Wielka Siklawa, oraz jeziorami położonymi wysoko w górach, jak Wielki Staw, Staw Przedni, Mały Staw, Czarny Staw, a u stóp Świnicy – Zadni Staw.

W sezonie zimowym największym powodzeniem cieszy się Kasprowy Wierch i sąsiadujące z nim doliny – Goryczkowa i Gąsienicowa, wyposażone w wyciągi narciarskie. Narciarstwo uprawia się również na niższych górach wokół Zakopanego, a zwłaszcza na Gubałówce.

Zakopane – zimowa stolica Polski – niemal zawsze jest zatłoczona, a zatem lepiej poszukać kwater w sąsiednich miejscowościach, np. Kościelisku, Murzasichlu czy Małym Cichym. Do Zakopanego warto jednak się wybrać ze względu na miejscowy folklor, zachowane stare chaty góralskie, Muzeum Tatrzańskie i wiele innych atrakcji krajoznawczych.

MC, na podstawie: T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski: "Geografi Turystyki Polski", PWE, W-wa 1992 oraz www.onet.pl

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę