aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tatry

19 czerwca 2002

W całym łańcuchu Karpat, który wielkim łukiem ciągnie się przez terytorium sześciu krajów, Tatry stanowią najwyższą grupę górską. Wznoszą się wyraźnie ponad otaczającymi je terenami. Cechuje je spore zróżnicowanie – obok ostrych turni i grani, są też U-kształtne doliny polodowcowe, jeziora, liczne jaskinie i wywierzyska. Ze względu na unikalną w Polsce rzeźbę i występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt, np. kozic i świstaków prawie całe Tatry weszły w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego, połączonego z analogicznym parkiem po słowackiej stronie gór. 

Popularność Tatr i Zakopanego sięga drugiej połowy XIX wieku. Do rozsławienia gór przyczyniło się powstanie w 1873 r. Towarzystwa Tatrzańskiego i działalność Tytusa Chałubińskiego. Dzisiaj ruch turystyczny jest ogromny, szacowany na kilka milionów osób rocznie. 

W Tatrach Zachodnich rekordy popularności biją: Kasprowy Wierch, Giewont i Dolina Kościeliska – przez wielu turystów uważana za najpiękniejszą. Ta druga co do wielkości, po Chochołowskiej, dolina w Tatrach Polskich kryje w sobie wiele ciekawych form skalnych, charakterystycznych dla skał wapiennych. Ich nazwy w rodzaju Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie świadczą niezbicie o zbójnickiej przeszłości tego terenu. Uroku i tajemniczości dodają temu miejscu liczne jaskinie, spośród których kilka udostępniono zwiedzającym, np. Mroźną i Mylną.

W Tatrach Wysokich najliczniej odwiedzane jest Morskie Oko, Hala Gąsienicowa i Dolina Roztoki. Najwyższy szczyt Polski – Rysy (2499 m n.p.m.) jest z polskiej strony rzadziej zdobywany z powodu trudnego dojścia. Dolina Roztoki wraz z Doliną Pięciu Stawów stanowi odgałęzienie Doliny Białki. Ta najbardziej niedostępna część Tatr Polskich kusi wodnymi atrakcjami: słynnymi wodospadami, jak Wodogrzmoty Mickiewicza i Wielka Siklawa, oraz jeziorami położonymi wysoko w górach, jak Wielki Staw, Staw Przedni, Mały Staw, Czarny Staw, a u stóp Świnicy – Zadni Staw.

W sezonie zimowym największym powodzeniem cieszy się Kasprowy Wierch i sąsiadujące z nim doliny – Goryczkowa i Gąsienicowa, wyposażone w wyciągi narciarskie. Narciarstwo uprawia się również na niższych górach wokół Zakopanego, a zwłaszcza na Gubałówce.

Zakopane – zimowa stolica Polski – niemal zawsze jest zatłoczona, a zatem lepiej poszukać kwater w sąsiednich miejscowościach, np. Kościelisku, Murzasichlu czy Małym Cichym. Do Zakopanego warto jednak się wybrać ze względu na miejscowy folklor, zachowane stare chaty góralskie, Muzeum Tatrzańskie i wiele innych atrakcji krajoznawczych.

MC, na podstawie: T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski: "Geografi Turystyki Polski", PWE, W-wa 1992 oraz www.onet.pl

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę