aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ministerstwo Finansów planuje ulgę dla producentów biokomponentów

11 kwietnia 2007
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji - wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku CIT, zamieszczonego na stronach resortu. Ulga będzie częścią rządowego wieloletniego programu promocji biopaliw na lata 2008-2014. Ulga ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, odnosić się do dochodów osiągniętych od początku 2007 r. i obowiązywać do 2014 r.

Ma to zrekompensować producentom część kosztów produkcji biokomponentów, które są "znacznie wyższe" od kosztów produkcji tradycyjnych paliw - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zgodnie z projektem, producenci będą mogli odliczyć kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw tradycyjnych, o takiej samej wartości opałowej, do których te biokomponenty mogą być dodawane.

Odliczenie będzie limitowane kwotą 19 proc. różnicy pomiędzy wartościami wynikającymi z zastosowania średnich cen nabycia biokomponentów i średnich cen nabycia paliw ciekłych (tradycyjnych), o takiej samej wartości opałowej. Ceny te określi w rozporządzeniu minister gospodarki.

Resort finansów szacuje, że w 2007 r. wpływy budżetowe z tego tytułu zmniejszą się łącznie o 120 mln zł. Wpływy budżetu państwa będą mniejsze o 91 mln zł, zaś wpływy budżetów samorządów (ze względu na ich udział w dochodach z CIT) o 29 mln zł.

W 2008 r. wpływy budżetowe mogą być niższe o 240 mln zł, ponieważ producenci będą mogli korzystać z ulgi również w zaliczkach na podatek, (miesięcznych i kwartalnych, w zależności od sposobu rozliczenia).

W sprawie biopaliw Ministerstwo Finansów przygotowało także projekt rozporządzenia dotyczący zwolnień z podatku akcyzowego.

Resort proponuje w nim obniżenie akcyzy na biopaliwa samoistne, czyli 100-procentowe biokomponenty, z 20 do 10 gr. na litrze. Ma to poprawić sytuację producentów biokomponentów wykorzystywanych jako paliwa samoistne. Resort szacuje, że w 2007 r. wpływy budżetowe zmniejszą się z tego powodu o 10 mln zł.

Biopaliwa można wprowadzać do obrotu od października 2006 r., zaś rolnicy mogą je wytwarzać na potrzeby własne od stycznia tego roku.


POWIĄZANE

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...

Nastąpił przełom w reformie unijnego systemu azylowego i migracyjnego w Radzie i...

Akceptacja ustawy ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadcze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę