BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Renty na start

12 kwietnia 2007
Ukończone 55 lat, co najmniej dziesięcioletni staż pracy we własnym gospodarstwie oraz pięcioletni okres składek w KRUSIE. To tylko niektóre warunki jakie musi spełnić rolnik, który chce przekazać gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną. Zgodnie z zapowiedziami resortu rolnictwa nabór wniosków ruszy prawdopodobnie już w maju.

Aby złożyć wniosek rolnik nie może mieć zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników. Musi też być wpisany do ewidencji producentów oraz wniosków o przyznanie płatności. Gospodarstwo należy przekazać w sposób trwały nie wchodzi już w grę dzierżawa, która była możliwa w starym programie.

Najwięcej zastrzeżeń rolników budzi planowana wysokość świadczeń. Stara renta to średnio 1500 złotych dla jednej osoby. W nowym programie będzie to niecałe 900 złotych.

Zdaniem resortu rolnictwa trzeba było zmniejszyć wysokość rent aby więcej rolników mogło z nich skorzystać. A jest to i tak więcej niż wynoszą świadczenia z KRUSU bo 150 % najniższej emerytury.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Ta wysokość w ostatniej wersji programu to 150 % dla rolnika + 10 % jeśli będzie miał gospodarstwo powyżej 10 ha czyli będzie to 160 % plus 100% dla współmałżonka.

Ważna jest też wielkość przekazywanego gospodarstwa. Łączna powierzchnia gruntów rolnych musi wynosić co najmniej 3 hektary. Inaczej jest tylko w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim. Tam wystarczy 1 hektar.

Według ministerstwa rolnictwa te zmiany były konieczne aby nie powtórzyły się sytuacje jakie miały miejsce w starym programie. - Niestety do tej pory było tak, że 4,5 hektarowe gospodarstwo dzielono na 3 części i rolnik otrzymywał rentę strukturalną, a troje dzieci po 50 tysięcy premii dla młodego rolnika. Nie służyło to restrukturyzacji gospodarstw, a wręcz odwrotnie. – mówi Kowalczyk.

Renty strukturalne będą wypłacane tylko do ukończenia przez rolnika 65 roku życia. Odpowiednie warunki muszą też spełnić osoby które przejmą lub kupią gospodarstwo. Następca - powinien prowadzić gospodarstwo rolne po raz pierwszy, mieć wykształcenie rolnicze oraz mniej niż 40 lat. Gdy grunty będą przekazywane na powiększenie innego gospodarstwa przejmujący je rolnik może być o 10 lat starszy.


POWIĄZANE

W listopadzie 2023 roku Przewodnik Zrównoważonego Rolnictwa, kompendium wiedzy o...

Na wczorajszym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, europosłowie p...

Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – Rolnicy i spółdziel...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę