Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Ceny - Kukurydza

3 grudnia 2015
Podczas gdy notowania większości zbóż na światowych giełdach raz rosną, raz spadają, ceny kukurydzy już drugi miesiąc nieprzerwanie pną się w górę.
Tym razem bodźcem, który podziałał na rynki jak płachta na byka, jest wzmagający się popyt na to ziarno. Do importu amerykańskiej kukurydzy po czterech latach przerwy powróciły Chiny. I od razu pobiły 15-sto letni rekord sprowadzając już blisko półtora miliona ton tego ziarna.

Tymczasem ostatnie szacunki światowych zbiorów zostały skorygowane w dół. Kukurydzy ma być o ponad 5 milionów ton mniej niż początkowo zakładano. Mniej wyprodukują przede wszystkim Stany Zjednoczone, a także Ukraina.

Wszystko sprawia, że na świecie rosną ceny. O półtora procent wzrosły – i tak już wyśrubowane – notowania ziarna na giełdzie w Paryżu.

Kukurydza – światowe giełdy towarowe
ceny transakcyjne         zł/t
Węgry         703 – 729
Polska         810 – 830
Francja        835 – 845

Tona kosztuje blisko 850 złotych. To dało impuls innym większym europejskim parkietom do podniesienia stawek. Za tonę kukurydzy na budapeszteńskiej giełdzie trzeba zapłacić o ponad 4 i pół procent więcej w porównaniu do notowań sprzed tygodnia.

Kukurydza – światowe rynki hurtowe
ceny transakcyjne     zł/t
Argentyna        700 – 710
Polska         680 – 750
Francja         830 – 840

Na zwyżki na giełdach od razu zareagowały rynki hurtowe. We francuskim Creil cena jakiej żądają kupujący już jest wyższa o ponad 5 procent niż tydzień temu. A wszystko wskazuje na to, że jeszcze wzrośnie.

Kukurydza – ceny w USA
ceny transakcyjne        zł/t
rynki hurtowe
Peoria            550 – 560  
Zatoka Meksykańska     608 – 624

giełdy towarowe
Chicago            587 – 609

Za oceanem obawy o plony kukurydzy albo jeszcze nie zdążyły się przełożyć na ceny, albo Amerykanie są mniej nerwowi od Europejczyków. Zmiany w giełdowych cedułach są niewielkie, bo tona kukurydzy w Chicago zdrożała o niecały procent i kosztuje około 600 złotych za tonę. Tymczasem na rynkach hurtowych ceny są o około procent niższe niż tydzień temu.Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę