OPOLAGRA_2025

Paliwo rolnicze-prościej o zwrot akcyzy

26 maja 2025
Paliwo rolnicze-prościej o zwrot akcyzy
Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej.
 
Nowelizacja ustawy ma umożliwić rolnikom samodzielne generowanie dokumentu potwierdzającego liczbę posiadanych zwierząt hodowlanych, na podstawie danych z systemu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, zgodnie z opublikowanymi założeniami projektu, rolnicy będą mogli wygenerować potrzebne informacje bez konieczności ubiegania się o zaświadczenie w biurze powiatowym ARiMR. Wciąż jednak będzie dostępna opcja uzyskania takiego dokumentu od kierownika biura i dołączenia go do wniosku.

Obecnie obowiązujące przepisy wymagają od producenta rolnego przedstawienia zaświadczenia zawierającego szczegółowe dane dotyczące liczby dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła, owiec, kóz i koni oraz liczby świń, posiadanych w każdej siedzibie stada w ostatnim dniu każdego miesiąca poprzedniego roku.

Ministerstwo podkreśla, że zmiana pozwoli na szybsze i prostsze składanie wniosków o zwrot podatku. Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca czerwca bieżącego roku.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Zielone Pola z Osadkowski rozpoczęte Ciepła zima, wiosenne przymrozki, susza już...

Kampania na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Razem musimy wspierać rolników, ...

Bruksela, czerwiec 2025 – Europejskie organizacje rolnicze Copa i Cogeca biją na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę