EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Chłodniej to drożej

10 listopada 2009
Kończące się dostawy niektórych polskich warzyw wpływają na wzrost cen ich i zastępowanie tych produktów importem. W ofercie handlowej są ziemniaki importowane, bowiem bulwy z polskiej produkcji mają niską jakość.

Wzrosły ceny polskiej papryki, kolorowa kosztuje od 3,50 zł do 5,00 zł za kilogram. Importowana jest o 1 zł droższa. Zdrożała kapusta biała, która w sezonie była bardzo tania. Teraz na Rynku Hurtowym w Broniszach kilogram sprzedawany jest w cenie od 55 groszy do 70 groszy. Zdrożała także fasola szparagowa, której dostawy najprawdopodobniej skończą się jeszcze w tym tygodniu.

Wcześniej niż zwykle rozpoczął się import ziemniaków. Powodem jest zła jakość krajowych bulw. Ceny ziemniaków krajowych zdecydowanie wzrosły, teraz w sprzedaży hurtowej kilogram kosztuje od 70 do 95 groszy, a i tak jakość ziemniaków jest słaba – mówią kupcy. Nic zatem dziwnego, że importerzy sprowadzają ziemniaki z Holandii, w cenie o 10 groszy wyższej od krajowych. Powodem niskiej jakości polskich ziemniaków były obfite deszcze w czasie wegetacji, teraz bulwy gniją.
Do tanich w tym roku warzyw można zaliczyć cebulę, która jest tańsza niż przed rokiem. Kilogram sprzedawany jest teraz w cenie od 40 groszy.  Rośnie jednak popyt na cebulę  ze strony odbiorców ukraińskich, należy zatem spodziewać się wzrostu cen. Stabilne ceny są na warzywa korzeniowe bo jest ich dużo.
Ceny kalafiorów rozpoczęły wspinaczkę. To warzywo będzie drożeć. Specjaliści szacują, że cena może dojść do 5-6 zł za sztukę ( teraz mak. cena  to 3.75).

Dużo jest jabłek, ale ceny owoców konsumpcyjnych są satysfakcjonujące sprzedawców i producentów. Minimalna cena kilograma to 75 groszy za odmiany Elstar, Cortland, Jonaglody. Droższe są odmiany Boiken i Golden Delicius – minimalna cena to 1 zł/kg.  Maksymalna cena większości odmian to 1,33 zł/kg.  Wartym podkreślenia jest, że  Polacy chętnie kupują odmiany znane kilkadziesiąt lat temu takie jak Malinowe, Antonówki i Kosztele.
Skończyły się już owoce miękkie, a śliwki będą jeszcze tylko przez kilka dni. Nie zabraknie natomiast jabłek, gruszek i cytrusów, które teraz sprowadzane są z Hiszpanii. Winogrona wchodzą już w zimową cenę i będą drożeć zapowiadają importerzy
WSZYSTKIE PRZYTOCZONE CENY SĄ CENAMI HURTOWYMI.

POWIĄZANE

Trzoda chlewna Po okresie podwyżek ceny w skupach się ustabilizowały. Podaż kraj...

Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawod...

Ponad 45 tysięcy bonów na Dolnym Śląsku - wkrótce straci ważność. 31 marca tego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę