Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Cukier tanieje

22 grudnia 2015
Cukier jest najtańszy od 8 miesięcy i mimo planowanego deficytu cukru w sezonie 2008/2009 jego ceny nie powinny rosnąć.

FAMMU/FAPA podała, że notowania surowego cukru na nowojorskiej giełdzie towarowej NYBoT spadły do najniższego od 8 miesięcy poziomu 210 US$/t. Główne powody redukcji notowań to prognozy nadwyżki produkcyjnej w sezonie 2007/08 i w 2008/09, brak zainteresowania ze strony kupujących (zwłaszcza funduszy inwestycyjnych) i umacniający się w ostatnich dniach dolar. Brokerzy z chicagowskiego oddziału Infinity Futures oczekują, że notowania cukru mogą spaść jeszcze niżej.

Tymczasem ISO szacuje, że sezon 2008/09 zamknie się na świecie jednak deficytem w wysokości 1-2 mln ton cukru. Poprzednie dwa sezony zamknęły się nadwyżką produkcji nad konsumpcją, w sezonie 2007/08 ta nadwyżka wyniosła 7,8 mln ton w przeliczeniu na cukier surowy.

Deficyt w sezonie 2008/09 to wynik przewidywanego spadku produkcji w Indiach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że mimo stale rosnących zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii, coraz większa część zbiorów jest przetwarzana na bioetanol, a mniejsza na cukier.

Ze względu na wysokie zapasy nagromadzone na skutek nadprodukcji w poprzednich sezonach wpływ niewielkiego deficytu na poziom cen będzie ograniczony i ceny nie powinny rosnąć. Decydującą rolę mogą odegrać jednak fundusze inwestycyjne. Jeśli wrośnie ich zainteresowanie cukrem, to jego ceny z pewnością wzrosną niezależnie od sytuacji podażowo-popytowej.

POWIĄZANE

Jesienne prace w polu w pełni, a na stacjach benzynowych diesel, benzyna, autoga...

W ostatnich dniach w handlu naftowym i paliwowym, widzimy kolejne spadki cen w h...

Indeks cen mięsa FAO wynosił średnio 114,6 punktu w sierpniu, co oznacza spadek ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę