Czy ceny polskiego mięsa pójdą do góry?

22 grudnia 2015
Ceny polskiego mięsa mogą niebawem wzrosnąć, jeśli ustawa dotycząca zakazu używania pasz modyfikowanych genetycznie nie zostanie zmieniona. Zagrożone są także setki tysięcy miejsc pracy.

Jeżeli ustawa nie zostanie zmieniona, producenci od 12 sierpnia będą musieli całkowicie przerzucić się na droższe i trudno dostępne pasze niemodyfikowane. Jak twierdzą, doprowadzi to do wzrostu cen mięsa w Polsce i zdominowania rynku przez mięso z importu. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej konsekwencją przestawienia polskiej produkcji drobiu i mięsa na pasze niemodyfikowane będzie wzrost cen mięsa o kilkanaście procent.

Niektóre zakłady mięsne zamierzają zmniejszyć produkcję mięsa w kraju na rzecz produktów przetworzonych z mięsa importowanego. Potencjalne kierunki importu to Brazylia i Niemcy, gdzie już teraz ze względu na silną złotówkę mięso często kosztuje mniej niż w Polsce.

Produkcja oparta na paszach jest tania, gdyż takie rośliny zdominowały globalny rynek. Aż 95 proc. produkowanej dziś soi, podstawowego składnika pasz, jest modyfikowane genetycznie.

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego, przeprowadzonego przez e-petrol.pl monitoringu cen pal...

Trwa spadkowy trend cen zbóż. I tak za pszenicę paszową skupy od początku 2019r....

W dniu 3 października 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę