Na krajowym rynku nadal spadają ceny zbóż

22 grudnia 2015
Na rynku krajowym wzrosły ceny zbóż paszowych, przy jednoczesnym spadku cen ziarna konsumpcyjnego. Od połowy kwietnia br. utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu pszenicy konsumpcyjnej.

W dniach 02-08.06. 2008 r. średnia cena tego ziarna obniżyła się o 2,6 proc. i ukształtowała się na poziomie 835 zł/t. Była ona o blisko 8 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o prawie 36 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformowała Agencja Rynku Rolnego

W pierwszym tygodniu czerwca br. za żyto konsumpcyjne płacono przeciętnie 720 zł/t, tj. o 1,4 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 3,2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o ponad 20 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2007 r. W analizowanym tygodniu cena jęczmienia paszowego wzrosła (o 1,8 proc.) do 726 zł/t. Była ona o ponad 9 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o ponad 26% wyższa niż rok wcześniej. Za kukurydzę w dniach 02-08.06. br. uzyskiwano 767 zł/t, tj. o 0,6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2,8 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Cena tego ziarna była o 30 proc. wyższa niż w porównywalnym okresie 2007r.

Obniżają się ceny zbóż na krajowych giełdach. Jednak zakłady przetwórcze ograniczają zakupy, oczekując na bardziej znaczący spadek cen ziarna, zwłaszcza po żniwach. Od połowy kwietnia br. nie odnotowano sprzedaży zbóż na WGT. Natomiast na giełdzie Rol-Petrol transakcje były nieliczne i obejmowały niewielkie ich ilości. W dniu 10.06. br. za pszenicę konsumpcyjną płacono 820-850 zł/t (z dostawą), a za jęczmień paszowy 770 zł (z dostawą).

Na monitorowanych giełdach zagranicznych od połowy marca br. przeważają spadkowe tendencje cen zbóż. W analizowanym tygodniu zboża potaniały na giełdach europejskich. Wzrost cen odnotowano natomiast w Argentynie. W USA tendencje zmian cen były zależne od gatunku zboża. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w USA w ciągu tygodnia obniżyły się o 1-2 proc., w UE o 1-4 proc., a w Argentynie wzrosły o blisko 2 proc.

Średnie ceny tego ziarna na rynkach zagranicznych kształtowały się od 225 USD/t (489 zł/t) w Argentynie do 212 euro/t (716 zł/t) w Niemczech. Ceny jęczmienia paszowego w UE obniżyły się w tym czasie o ok. 3 proc., a w USA wzrosły o ponad 3 proc. Na wybranych giełdach światowych za jęczmień paszowy płacono od 242 USD/t (527 zł/t) w USA do 308 USD/t (669 zł/t) w Niemczech.

Na giełdach w USA utrzymuje się wzrostowa tendencja cen kukurydzy, co prawdopodobnie wynika z ograniczenia jej uprawy i opóźnienia siewu. Drożeje również kukurydza w Argentynie. Natomiast we Francji jej ceny w ciągu tygodnia nie uległy zmianie, ale były o ok. 7 proc. niższe niż przed miesiącem. W dniach 02-08.06. br. ceny kukurydzy na świecie kształtowały się od 222 USD/t (483 zł/t) w Argentynie do 185 euro/t (625 zł/t) we Francji. Pomimo notowanych spadków, ceny zbóż są znacznie wyższe niż rok wcześniej.

POWIĄZANE

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...

Ostatnie podwyżki cen paliw w hurcie przeniosły się już na stacje - wyjątkiem je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę