aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Owoców więcej, warzyw mniej, ale taniej niż przed rokiem.

22 grudnia 2015
Owoców z drzew wyprodukujemy ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym (więcej o 125%)  - szacuje GUS. Produkcja warzyw wyniesie 4,6 miliona ton czyli mniej niż w 2007 roku, ale będzie na poziomie zbliżonym do średniej z lat 2001-2005.
Ceny owoców i warzyw są niższe w porównaniu z cenami sprzed roku i tak będzie przez najbliższe miesiące – prognozują ekonomiści.

Szczególnie drastycznie spadły ceny owoców: jabłek, śliwek, malin i wiśni. Zdaniem sadowników bardzo niskie ceny skupu jabłek przemysłowych (kilkanaście groszy za kilogram) wpływają na poziom cen owoców konsumpcyjnych. Uważają, że przetwórnie  chcą sobie odbić starty z poprzedniego roku. Jabłka były drogie, a ceny koncentratu jabłkowego  nie zmieniły się i przetwórcy zarobili niewiele.

Zbigniew Przybyszewski ogrodnik z rejonu Grójca podaje, że 10 groszy to tylko minimalne koszty zebrania i dostarczenia kilograma jabłek przemysłowych do punktu skupu, a nie ma mowy o pokryciu kosztów produkcji. Jego zdaniem cena skupu powinna być zbliżona do cen jakie otrzymują producenci w Europie Zach. czyli 25-35 groszy za kilogram, bo koszty produkcji w Polsce są takie same jak tam – podkreśla sadownik.
 Za kilogram jabłek konsumpcyjnych sadownicy otrzymują od 80 groszy do 1 złotego, natomiast opłacalna teraz cena to 1,20 do 1,50 zł za kilogram – mówi Z. Przybyszewski. Cena odmian wczesnych jest  od 30 do 50%  niższa w porównaniu z 2007 rokiem.
Śliwki w Broniszach sprzedawane są w cenie od 50 groszy do 3 złotych za kilogram czyli od 30 do 40% taniej niż przed rokiem. Tańsze też są maliny, za które sklepy płacą od 6 do 9 zł za kilogram czyli ponad 1/3 mniej niż przed rokiem. Malin powinniśmy zebrać w tym roku  75 tysięcy ton, o 20 tys. ton więcej  niż w 2007.
Wiśni powinno być prawie 200 tys. t (108 tys. t w 2007),  produkcja jabłek może wynieść nawet 2,5 miliona ton. Oznacza to, że ceny, porównując z 2007 rokiem będą znacznie niższe.

Pomimo, że specjaliści szacują, iż warzyw zbierzemy w tym roku mniej niż w 2007 roku  to zdaniem analityków ceny większości gatunków w najbliższych miesiącach będą niższe niż w analogicznych okresach poprzedniego sezonu wegetacyjnego.

POWIĄZANE

W większości rynkach hurtowych w kraju mamy do czynienie ze stabilizacją cen. Ży...

Po znaczącym spadku sprzedaży eksportowej na przestrzeni poprzednich trzech lat,...

Ukraińska pszenica, na którą jest duży popyt na rynku światowym, zaczęła drożeć....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę