CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Piękno w modzie

17 marca 2008
Coraz więcej kupujemy kwiatów i dekoracji. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosły dostawy kwiatów doniczkowych, po które równie chętnie jak po tulipany i żonkile, sięgamy przed Świętami Wielkanocnymi.

Floryści mają w ofercie świątecznej także dekoracje typowo wielkanocne, wykonane ze słomy, wydmuszek, piór i suszonych kwiatów. Ceny kompozycji od kilku do 100 złotych za duże, nadające się do dekoracji witryn sklepowych. Wiosenne kwiaty cięte sprzedawane są  w cenie od 30 groszy  za sztukę (żonkile) do 1,20 zł/szt, za duże dwukolorowe tulipany, w opakowaniach 20-25 sztuk.
Kwiaty doniczkowe kosztują od 1,50 zł (hiacynt), 2,50 (żonkil) do 11,00 – 12,00 za azalię i kalanchoe.

Zdrożała kapusta, staniała marchew
W porównaniu z cenami sprzed miesiąca o 10-20% mniej płacą odbiorcy za marchew. Teraz kilogram sprzedawany jest w Broniszach w cenie od 0,80 do 1,40 zł, w lutym 1,00 zł – 1,50 zł za kilogram.
Niestety jest to drożej niż przed rokiem.
Od 6 do 10 groszy taniej niż w lutym płacą kupcy za kilogram krajowych ziemniaków. Na obecny spadek cen wpływa import młodych ziemniaków, za które odbiorcy płacą maksymalnie 2,30zł/kg. Krajowe ziemniaki kosztują od 30 do 40 groszy. Rok temu ziemniaki było trzy, czterokrotnie droższe. W marcu zdrożała natomiast kapusta. Przed miesiącem producenci otrzymywali od 0,50 do 0,68 zł za kilogram. Teraz ceny wzrosły o 10 - 12 groszy. Kapusta, jak mówią dostawcy pochodzi z chłodni, jest dobrej jakości stąd i wyższe ceny.
Tanieją nowalijki. Ciepła pogoda korzystnie wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania szklarni, a tym samym na obniżenie cen produktów.

Jabłka drogie chociaż jest ich dużo.
Zdaniem sprzedawców zwiększone zakupy rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Teraz więcej jest chętnych do sprzedaży jabłek niż kupców. Ceny jednak wysokie. Jabłka w klasie ekstra pochodzące z przechowalni z kontrolowaną atmosferą kosztują w sprzedaży hurtowej nawet 3,50 zł/kg. Najdroższe odmiany to Boskop (używany do wypieków) oraz Boiken i Lobo. Tańsze są Jonagoldy oraz najdroższy do niedawna Golden Delicius. Jabłka importowane  kosztują od 3,50 do 5,50 zł za kilogram.
Przez najbliższe dwa, trzy tygodnie jabłka nie powinny drożeć – uważają sami producenci. Wielu z nich otworzyło teraz chłodnie i stara się sprzedać towar na krajowym rynku, bowiem odbiorcy ze wschodu ograniczyli zakupy. Sadownicy obawiając się rosnących w przechowalniach strat chcą wcześniej sprzedać owoce stąd duże dostawy. Jednakże po chwilowym zamrożeniu cen, sadownicy przypuszczają, że w kwietniu owoce znów będą drożeć, zwłaszcza, że prognozuje się zmniejszone dostawy jabłek ze południowej półkuli.


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę