Prognozy plonów nie są optymistyczne

15 czerwca 2010
Tegoroczna produkcja owoców może być dużo niższa niż rok temu, wynika z informacji nadchodzących od specjalistów z polskich rynków hurtowych. Szacuje się, że w większości regionów Polski brzoskwiń i moreli będzie mniej nawet o 60%. Plony gruszek też będą dużo niższe.
Na Lubelszczyźnie, która jest zagłębiem porzeczkowym, zbiory porzeczek będą  niższe niż w 2009 – oceniają specjaliści z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Słabe i opóźnione są zbiory czereśni. Na większości polskich rynków hurtowych w sprzedaży jest dopiero najwcześniejsza odmiana drobnoowocowa Rivan w cenie od 3 do 4 zł za kilogram. Burlat jest sprzedawany na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenie od 4 do 10 zł za kilogram, w Poznaniu od 4  do 8 zł. Jest to o 35% drożej niż rok temu. Oferta krajowych czereśni uzupełniana jest importem z Węgier, Grecji i Turcji.
Słabo zapowiada się plonowanie odmian jabłek Jonagold i Sporty. W sadach słabiej chronionych owoce zaatakowane są przez parcha, co może oznaczać, że przed osiągnięciem dojrzałości zawiązki opadną – mówi Zbigniew Przybyszewski sadownik z rejonu grójeckiego. Podobnego zdania jest Zdzisław Partyka z ODR w Końskowoli. O plonach jabłek będzie można mówić po opadzie świętojańskim.
Od minionego tygodnia rozpoczął sie skup truskawek do przetwórstwa. Jednakże owoce sprzedawane do konsumpcji nadal utrzymują wysokie ceny, w Broniszach i Poznaniu  od 2,5 do 4 zł za kilogram, we Wrocławiu 4 -5 zł, w Radomiu i Sandomierzu najtaniej od  2 - 2,50 zł za kilogram.

Warzywa
Tegoroczne warzywa są nie tylko opóźnione, ale niestety także droższe niż rok temu. W ofercie hurtowej cena kapusty w Broniszach to 2,75 - 3,30 zł/ szt. (30-40% drożej niż rok temu), w Poznaniu 2,30-2,80, w Sandomierzu 1,2-1,80 za sztukę, w Radomiu 1,80 - 2,20 zł.
Tanieją kalafiory, a ich jakość jest coraz lepsza – mówi Maciej Kmera z Rynku Hurtowego w Broniszach.


Ceny w zależności od rynku hurtowego od 1,5 zł do 3,30 zł/sztukę. Ceny są o 30% wyższe niż w 2009 roku. Rośnie podaż brokułów, które także tanieją. W Broniszach  sprzedawane są w cenie hurtowej od 1,20 -2,50 zł/szt, w Poznaniu 2,5 - 3 zł, w Radomiu 1,50 do 2,00 zł. Spada cena krajowych młodych ziemniaków, średnie ceny za kilogram w ofercie hurtowej to 2,00 zł/kg w Poznaniu i Radomiu, do 2,45 zł w Broniszach, w Sandomierzu do 1,50 zł za kilogram,  we Wrocławiu o 1,80 zł (opakowania po 15 kg).
Duże są dostawy pomidorów i ogórków spod osłon. Ceny hurtowe ogórków w Broniszach na poziomie ubiegłego roku, od 1 zł za ogórki krótkie do 2,30 zł za przeznaczone na małosolne, we Wrocławiu od 1,50 – 1,80 zł. Pomidory sprzedawane  są w opakowaniach po 6 kilogramów kosztują w Sandomierzu i Broniszach 4-5 zł/kg, w Poznaniu 3,80-4,30 zł, w Radomiu 3,50 - 4,50zł,  we Wrocławiu 4 – 4,50 zł/kg,
W całej Polsce trwa ocena stanu upraw polowych, które ucierpiały w związku z ulewnymi deszczami i nadmiernym nawodnieniem pól.  Na części plantacji rośliny są przerzedzone i słabe.  Szacowanie strat potrwa jeszcze kilka tygodni. Na Dolnym Śląsku ocenia się, że podtopionych i zalanych jest ponad 40 tys. hektarów gruntów rolnych ogółem informuje Gabriela Łukomska z Rynku Hurtowego Targpiast. Specjaliści oceniają, że opóźnienia w wegetacji w zależności od regionu  wynoszą od 2 do 3 tygodni.Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę