aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rośnie polski rynek płatków zbożowych

18 listopada 2015
W okresie ostatnich 12 miesięcy polskie gospodarstwa domowe zakupiły ponad 19 tys. ton płatków zbożowych. Analizowana kategoria obejmuje płatki ryżowe, owsiane, jęczmienne, jaglane, żytnie, gryczane, otręby, zarodki pszenne, orkisz gnieciony, żyto gniecione oraz owsianki.

W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej kategoria odnotowała 7 proc. wzrost wolumenowy i 5 proc. wzrost wartościowy.  Do rozwoju rynku przyczynia się zarówno większa intensywność zakupów, jak i pozytywny trend w liczbie nabywców kategorii. 51 proc. gospodarstw domowych w ciągu ostatniego roku co najmniej raz sięgnęło po płatki zbożowe, w analogicznym okresie rok wcześniej jej penetracja wyniosła 49,9 proc. Nabywca płatków zbożowych w ciągu roku zakupił średnio 2,8 kg kategorii, zakupu dokonywał średnio 5,4 raza w ciągu 12 miesięcy, kupując podczas pojedynczej wizyty w sklepie 520 g kategorii i wydając na nią przeciętnie 3,30 zł.

Dla porównania, płatki śniadaniowe i musli przyciągają więcej nabywców. 73 proc. gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy zakupiło tego rodzaju produkty, ale trend w porównaniu do poprzedniego roku wykazuje negatywną tendencję. W okresie od października 2013 roku do września 2014 roku płatki śniadaniowe i musli przyciągnęły 73,8 proc. nabywców. W tym samym czasie średni wolumen na nabywcę rośnie, co powoduje prawie stabilny poziom wolumenu całej kategorii.

Do rozwoju rynku płatków zbożowych przyczyniają się głównie marki własne sieci handlowych, ich udział wolumenowy w kategorii w okresie październik 2014 – wrzesień 2015 wynosi 24 proc. (w analogicznym okresie rok wcześniej było to 14 proc). Natomiast zakupy produktów markowych odnotowują spadek o 5,5 proc., a ich znaczenie w wolumenie kategorii wynosi obecnie 76 proc. Podczas pojedynczej wizyty w sklepie na produkty markowe nabywcy wydają średnio 3,40 zł, na marki własne 2,60 zł.

Głównym segmentem wśród produktów zbożowych są płatki owsiane, ich zakupy w ostatnich 12 miesiącach stanowiły 72 proc. wolumenu kategorii. 40,5 proc. gospodarstw domowych kupuje tego rodzaju produkty.

Analiza trendów w zakupach gospodarstw domowych wskazuje na wzrost zakupów w przypadku większości segmentów kategorii. Dynamicznie zwiększają się zakupy m.in. płatków jaglanych, pszennych i żytnich, chociaż ich udział w całym rynku jest cały czas niewielki.

Głównym i zyskującym na znaczeniu kanałem zakupu płatków zbożowych są dyskonty. Kanał ten w ostatnim roku odpowiadał za 30 proc. zakupionego wolumenu kategorii. Hipermarkety i supermarkety generują po 21 proc. zakupów kategorii.

***

O badaniu

Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od 20 lat Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Jego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.

Informacje o firmie

GfK to jedna z największych firm badawczych na świecie, zatrudniająca ponad 11 000 ekspertów, którzy codziennie starają się odkryć nowy sposób patrzenia na to, jak żyją, myślą i kupują ludzie na ponad 100 rynkach.

Instytut GfK nieustannie wprowadza do swoich badań innowacje, stosuje zaawansowane technologie oraz precyzyjne metodologie, aby zapewnić swoim partnerom biznesowym jak najlepszą wiedzę o ich klientach.POWIĄZANE

Na rynku rolnym w październiku, w porównaniu z wrześniem 2015 r., wzrosły ceny w...

Pod koniec pierwszego tygodnia listopada br. notowania pszenicy SRW na CBoT wyno...

Handel zbożem jest nadal znikomy, choć pojawia się więcej ofert sprzedaży niż w ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę