Straty nawet do 50%

30 kwietnia 2007
Mroźne noce spowodowały spustoszenie w niedeszczowanych sadach na Mazowszu –mówi Sławomir Rudzki – sadownik z Cendrowic koło Góry Kalwarii – straty mogą sięgać nawet 50%, ale dokładnie będzie można to oszacować za dwa tygodnie.
Niższe temperatury nocą wpływają także na wolniejszy spadek cen nowalijek, ze względu na koszty ogrzewania szklarni. Droższe w porównaniu z rokiem ubiegłym są ogórki, młoda włoszczyzna i botwina

     

Tak wyglądały zmrożone drzewa po zraszaniu w ciągu dnia -7 stopni Celsjusza  zanotowano w grójeckiem w nocy z 14 na 15 kwietnia. Taki mróz spowodował zmarznięcie pąków kwiatowych, w tych sadach gdzie nie prowadzono deszczowania nadkoronowego. Najbardziej ucierpiały czereśnie, grusze, a w sadach jabłoniowych odmiana Jonagold. Sadownicy, którzy mają deszczownie ochronili swoje sady, jednak koszty instalacji i eksploatacji deszczowni nie są niskie. Na 1 hektar sadu w ciągu godziny zużywa się 50 m sześciennych wody. Ale dzięki temu ocalały kwiaty – podkreśla Sławomir Rudzki. Po sobotniej nocy w sadach z deszczowniami na drzewach wisiały kilkudziesięciocentrymetowe sople lodu. (zdjęcia) Zdaniem naukowców w sadach towarowych konieczne jest stosowanie nie tylko nawodnienia, ale także deszczowania.

Nocne chłody wpłynęły także na ceny nowalijek. Wyższe koszty ogrzewania spowodowały, że ceny nowalijek obniżają się wolniej niż życzyliby tego sobie konsumenci.
W porównaniu z 2006 rokiem odbiorcy Rynku Hurtowym w Broniszach płacą mniej za pomidory, sałaty i rzodkiewki. Droższe natomiast są ogórki, młoda włoszczyzna i botwina.
Ogórki długie ogrodnicy sprzedają w Broniszach w cenie od 2,80 zl do 3,30 zl za kilogram. Ogórki krótkie są od 20 groszy do 50 groszy droższe. Sałatę masłową można dostać od 1,30 zł za sztukę do 1,85 zł (w opakowaniu jest od 12 do 20 sztuk)
Importowane pomidory są tańsze od krajowych i w ofercie hurtowej kosztują od 4,50 zł do 5,30 zł za kilogram.
Nie ma jeszcze krajowej sałaty lodowej, importowana sprzedawana jest w Broniszach od 5,50 do 6,00 zł za sztukę. Młode ziemniaki importerzy proponują w cenie od 2,30 – 2,80 za kilogram. Dostępne są opakowania po 15 kilogramów, ale także paczkowane po 1 kilogram.


Ceny większości warzyw krajowych utrzymują się na poziomie sprzed Świat Wielkanocnych. Droższa jest tylko cebula i kapusta biała, która teraz  sprzedawana jest w cenie od 0,50 zł do 1,20 zł za kilogram, podczas gdy w ubiegłym roku maksymalna cena nie przekraczała 0,85 zł za kilogram.

Bardzo bogata jest oferta jabłek produkcji krajowej z przechowalni z klimatyzowaną atmosfera. Kupcy mogą wybierać tak w odmianach jak również w klasach jakości.


Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Bronisze dysponuje kapitałem akcyjnym w wysokości 120 milionów złotych, a wartość rynkowa obiektu to ponad 260 milionów złotych. Większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa (59,3%), producenci i przedsiębiorcy mają 22,5% akcji. Akcjonariuszami jest ponad 850 osób fizycznych i prawnych.
Budowę Rynku rozpoczęto we wrześniu 1997 roku, otwarcie nastąpiło w maju 1999 roku. Koszty budowy wyniosły 57 milionów dolarów. WR-SRH SA Bronisze jest największym tego typu obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej.
Umowy najmu ma około 600 najemców oferujących owoce, warzywa, kwiaty i artykuły spożywcze. Powierzchnia zabudowana to 35 hektarów z możliwością rozbudowy. Rocznie na teren rynku wjeżdża około 1,5 miliona samochodów.
Szacuje się, że roczna sprzedaż owoców i warzyw wynosi w Broniszach około 1,2 miliona ton. Przychód Rynku Hurtowego Bronisze za 2006 rok wyniósł 38 milionów złotych, a zysk netto 8,6 miliona.

POWIĄZANE

Kolejny wakacyjny tydzień 2022 roku przyniósł wyraźną korektę cen paliw na polsk...

Choć wakacyjne wyjazdy rok temu kosztowały kierowców znacząco mniej niż obecnie,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę