aaa_TSW_2023
CTR_2023

To już lato…...

11 lipca 2007
Sądząc po asortymencie owoców i warzyw mamy już pełnię lata. Wcześniej niż rok temu są w ofercie handlowej Rynku Hurtowego Bronisze jabłka i śliwki. Od kilku dni sadownicy dostarczają  znaną i lubianą Papierówkę, jeszcze w tym tygodniu powinna pojawić się kolejna wczesna odmiana jabłek  Elary Genewa. Są już także śliwki Opal i Ruth Gesstettrer, Brzoskwiniowa.
W porównaniu z latami ubiegłymi, brzoskwiń krajowych są znikome ilości, podobnie jest z morelami – ofertę owoców krajowych uzupełnia import.

Borówki amerykańskie, których podaż rośnie z dnia na dzień, są o połowę tańsze w porównaniu do cen z minionego roku. Powód to wcześniejsze dojrzewanie owoców w związku z ciepłą i wczesną wiosną. Taniej także sprzedawane są wiśnie. Pozostałe owoce są niestety droższe. Maliny, których zbiory zapowiadały się w miarę dobrze są od 40 do 50% droższe. Ostatnie deszcze i chłodna pogoda wpłynęły na niekorzystne dla konsumentów ceny. Owoce trudno było zbierać, a dojrzewanie przebiegało wolniej.Brzoskwinie i morele można dostać z importu. Brzoskwinie w cenie takiej jak owoce krajowe, morele są tańsze, jednak owoce w najwyższej klasie jakości sprzedawane są w cenie od 4,80 – 7,00.  Nektaryny są nieznacznie droższe od brzoskwiń.
O tej porze najtańsze są arbuzy, które w Broniszach importerzy oferują w cenie 1,20 do 1,50 zł za kilogram.
Są także jagody leśnie w cenie od 11,00 – 13,00, to taniej od 2 do 3 zł w porównaniu z 2006 rokiem. Sprzedawcy mają także poziomki, jednak te sprzedawane w Broniszach pochodzą z plantacji. Po poziomki leśne trzeba udać się np. do Puszczy Kozienickiej.

O ile tegoroczna pogoda(mrozy w okresie kwitnienia drzew) bardzo zaszkodziła produkcji sadowniczej to w produkcji warzyw, oferta zarówno pod względem asortymentowym jak i podażowym jest bardzo bogata. Znacznie tańsze są w tym roku młode ziemniaki. W 2006 roku młode ziemniaki kosztowały nawet 1,40 zł za kilogram czyli ponad 120% więcej niż teraz. Wyższe ceny notowane są w Broniszach za kalafiory i młodą kapustę. Według ocen specjalistów jednym z powodów dość wysokich cen były ostatnie chłody. Warzywa rosły wolniej stąd  towaru jest mniej i ceny wyższe.
Sporo jest grzybów leśnych i to nie tylko kurek, ale także pojawiły się już podgrzybkiUszkodzenia w plantacjach: dane według GUS z 31 maja 2007

Morele, brzoskwinie – ok. 80%
Wiśnie, czereśnie – ok. 70%
Jabłonie, grusze, śliwy – ponad 60%
Porzeczki kolorowe i czarne – ok. 42-46%
Truskawki - ok.35%
Agrest i maliny - 25-30%
Informacje dotyczące szacunku głównych ziemiopłodów rolniczych i ogrodniczych GUS przedstawi w trzeciej dekadzie lipca.

____________________________________________________________________________________________________
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Bronisze dysponuje kapitałem akcyjnym w wysokości 120 milionów złotych, a wartość rynkowa obiektu to ponad 260 milionów złotych. Większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa (59,3%), producenci i przedsiębiorcy mają 22,5% akcji. Akcjonariuszami jest ponad 850 osób fizycznych i prawnych.
Budowę Rynku rozpoczęto we wrześniu 1997 roku, otwarcie nastąpiło w maju 1999 roku. Koszty budowy wyniosły 57 milionów dolarów. WR-SRH SA Bronisze jest największym tego typu obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej.
Umowy najmu ma około 600 najemców oferujących owoce, warzywa, kwiaty i artykuły spożywcze. Powierzchnia zabudowana to 35 hektarów z możliwością rozbudowy. Rocznie na teren rynku wjeżdża około 1,5 miliona samochodów.
Szacuje się, że roczna sprzedaż owoców i warzyw wynosi w Broniszach około 1,2 miliona ton. Przychód Rynku Hurtowego Bronisze za 2006 rok wyniósł 38 milionów złotych, a zysk netto 8,6 miliona.

POWIĄZANE

Po podniesieniu prognoz produkcji pszenicy przez Kanadę i Australię, na światowy...

W ostatnich latach Chiny były największym odbiorcą pszenicy w Stanach Zjednoczon...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę