aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wrzosy, mrozy, a może sztuczne?

26 października 2007
Przed Wszystkimi Świętymi chryzantemy niezmiennie cieszą się wielkim zainteresowaniem, ale i takie kwiaty jak kapusta ozdobna czy zimozielone mrozy i wrzosy są chętnie kupowane.
Do dekoracji grobów Polacy coraz chętniej oprócz kwiatów kupują gotowe kompozycje na sztucznych podkładach ze sztucznymi kwiatami.

     


Takie dekoracje już na pewno nie zostaną zniszczone przez mróz – podkreślają floryści. Mrozy i wrzosy, zdaniem specjalistów przetrzymają zimę, a na wiosnę wznowią wegetację, stąd chętnie używane są do obsadzania grobów. Mrozy kosztują od 1,00 do 2,00 zł za sztukę, wrzosy od 3,30 do 6,00 zł. Kwiaciarnie wyspecjalizowane w przygotowaniu dekoracji grobów proponują różnorodne co do kolorystyki i wielkości wieńce i wiązanki.
Ceny przed Wszystkimi Świętymi umiarkowane – producenci chętnie teraz sprzedają kwiaty, aby przed 1 listopada nie zostać z towarem.
Ceny porównywalne z cenami sprzed roku. Chryzantemy cięte, pełnokwiatowe na Rynku Hurtowym w Broniszach są w cenie od 2 zł za sztukę. Za paczkę (5 szt.)  odbiorca płaci 10 złotych. Za doniczkowe chryzantemy cena uzależniona jest od wielkości doniczki.  Dostawcy oferują te kwiaty w cenie od 4,00 do 20,00 zł. Z roku na rok coraz więcej zwolenników mają chryzantemy drobnokwiatowe.

Bardzo dużo jest podkładów do przygotowania kompozycji: sztuczne od 9,00 do 35,00 zł, naturalne od 16,00 do 23,00.
Szeroka jest gama dodatków dekoracyjnych. Kilogram liści mahoniu sprzedawany jest po 10,00 złotych. Pęczek jodły kosztuje 15 złotych. Floryści chętnie łączą żywe dodatki ze sztucznymi podkładami, które do złudzenia przypominają naturalną jodłę.
Zastosowanie gąbki florystycznej wydłuża trwałość kwiatów żywych, poza gerberami w tegorocznych dekoracjach często stosowane są gożdziki, calle i  anthurium. W Broniszach anturium sprzedawane jest w cenie od 1,00 do 7,00 złotych za sztukę.

Koszt udekorowania jednego grobu biorąc pod uwagę ceny detaliczne może wahać się od 30,00 do kilkuset złotych, wszystko zależy od możliwości finansowych klienta. Świeczki można kupić już za 85 groszy za sztukę. Okazałe znicze i lampiony kosztują do 25 złotych.

____________________________________________________________________________________________________
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Bronisze dysponuje kapitałem akcyjnym w wysokości 120 milionów złotych, a wartość rynkowa obiektu to ponad 260 milionów złotych. Większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa (59,3%), producenci i przedsiębiorcy mają 22,5% akcji. Akcjonariuszami jest ponad 850 osób fizycznych i prawnych.
Budowę Rynku rozpoczęto we wrześniu 1997 roku, otwarcie nastąpiło w maju 1999 roku. Koszty budowy wyniosły 57 milionów dolarów. WR-SRH SA Bronisze jest największym tego typu obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej.
Umowy najmu ma około 600 najemców oferujących owoce, warzywa, kwiaty i artykuły spożywcze. Powierzchnia zabudowana to 35 hektarów z możliwością rozbudowy. Rocznie na teren rynku wjeżdża około 1,5 miliona samochodów.
Szacuje się, że roczna sprzedaż owoców i warzyw wynosi w Broniszach około 1,2 miliona ton. Przychód Rynku Hurtowego Bronisze za 2006 rok wyniósł 38 milionów złotych, a zysk netto 8,6 miliona.

POWIĄZANE

Paliwa w sprzedaży hurtowej od kilku tygodni systematycznie drożeją, ale ku zado...

Początek lipca okazał się być łaskawy dla tankujących, ponieważ spodziewane podw...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj  decyzję o utrzymaniu stóp procentowych...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę