Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Jest zgoda na niższy VAT

10 grudnia 2004

Komitet Stały Rady Ministrów zgodził się na obniżenie stawki podstawowej VAT i "dopasowanie" stawek preferencyjnych, jednak uznał, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych konsultacji w tej sprawie - poinformowali w czwartek PAP przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

"Generalnie jest zgoda na przeprowadzenie całej operacji, czyli obniżenie stawki podstawowej i dopasowanie do tego poziomu stawek preferencyjnych" - powiedział minister finansów Mirosław Gronicki.

"Przedyskutowaliśmy sprawę, doszliśmy do wniosku, że potrzebne są dalsze negocjacje" - uważa wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"Zaprezentowaliśmy trzy warianty zmian w VAT. To wszystko, co w tej chwili można powiedzieć" - powiedział.

Według szefa resortu finansów, szczegóły propozycji rządu zmian w podatku od towarów i usług zostaną przedstawione we wtorek 14 grudnia.

Ministerstwo Finansów przygotowało trzy warianty zmiany stawek VAT, ale - jak mówił na początku grudnia Gronicki - resort opowiada się za wprowadzeniem stawek na poziomie 0 proc., 8 proc. i 18 proc. To rozwiązanie ma być neutralne dla dochodów budżetu państwa, jednak - zdaniem szefa resortu - powinno zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji skarbowej.

Wariant "0,8,18 proc." ma polegać na utrzymaniu zerowej stawki w eksporcie, opodatkowaniu 8-procentową stawką żywności i 18-procentową reszty towarów i usług.

Obecnie w Polsce są cztery stawki podatku VAT: podstawowa 22 proc. i preferencyjne 7 proc., 3 proc. i 0 proc.

Orędownikiem zmian w VAT jest wicepremier Jerzy Hausner, który od dawna mówi o potrzebie obniżenia podstawowej stawki tego podatku. Kilka tygodni temu Hausner powiedział, że taki zabieg mógłby być impulsem do pobudzenia popytu, a przez to także wzrostu gospodarczego.


POWIĄZANE

W wyniku pożaru możemy stracić cały dobytek życia. Takie zdarzenie może mieć wie...

Zamknięcie gospodarki wiosną 2020 roku przełożyło się na pierwszy od 30 lat spad...

1. kwietnia startuje Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę