Jest zgoda na niższy VAT

10 grudnia 2004

Komitet Stały Rady Ministrów zgodził się na obniżenie stawki podstawowej VAT i "dopasowanie" stawek preferencyjnych, jednak uznał, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych konsultacji w tej sprawie - poinformowali w czwartek PAP przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

"Generalnie jest zgoda na przeprowadzenie całej operacji, czyli obniżenie stawki podstawowej i dopasowanie do tego poziomu stawek preferencyjnych" - powiedział minister finansów Mirosław Gronicki.

"Przedyskutowaliśmy sprawę, doszliśmy do wniosku, że potrzebne są dalsze negocjacje" - uważa wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"Zaprezentowaliśmy trzy warianty zmian w VAT. To wszystko, co w tej chwili można powiedzieć" - powiedział.

Według szefa resortu finansów, szczegóły propozycji rządu zmian w podatku od towarów i usług zostaną przedstawione we wtorek 14 grudnia.

Ministerstwo Finansów przygotowało trzy warianty zmiany stawek VAT, ale - jak mówił na początku grudnia Gronicki - resort opowiada się za wprowadzeniem stawek na poziomie 0 proc., 8 proc. i 18 proc. To rozwiązanie ma być neutralne dla dochodów budżetu państwa, jednak - zdaniem szefa resortu - powinno zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji skarbowej.

Wariant "0,8,18 proc." ma polegać na utrzymaniu zerowej stawki w eksporcie, opodatkowaniu 8-procentową stawką żywności i 18-procentową reszty towarów i usług.

Obecnie w Polsce są cztery stawki podatku VAT: podstawowa 22 proc. i preferencyjne 7 proc., 3 proc. i 0 proc.

Orędownikiem zmian w VAT jest wicepremier Jerzy Hausner, który od dawna mówi o potrzebie obniżenia podstawowej stawki tego podatku. Kilka tygodni temu Hausner powiedział, że taki zabieg mógłby być impulsem do pobudzenia popytu, a przez to także wzrostu gospodarczego.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę