Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

UE chce jednolitych podatków

7 września 2004

Komisja Europejska (KE) uważa, że można dążyć do harmonizowania podstawy podatków dla przedsiębiorstw, ale nie samych ich stawek. Rzecznik KE Jonathan Todd przypomniał na konferencji prasowej w poniedziałek w Brukseli, że stanowisko Komisji w sprawie harmonizacji podatków nie uległo zmianie.

Kolejną dyskusję na temat podatków wywołała niedzielna wypowiedź francuskiego ministra finansów Nicolas Sarkozy'ego, który zapowiedział przedstawienie propozycji zmierzających do uniemożliwienia korzystania z funduszy strukturalnych krajom o niskich stawkach podatkowych dla przedsiębiorców. Sarkozy zamierza przedstawić swoje propozycje na sobotnim spotkaniu unijnych ministrów finansów w Holandii.

Rzecznik Komisji ds. polityki regionalnej Gilles Gantelet zauważył, że nie można mówić o bezpośrednim związku między funduszami strukturalnymi i systemem podatkowym. Todd podkreślił natomiast, że decyzje w sprawie wysokości podatków są suwerennymi decyzjami państw członkowskich. Komisja ma jasne stanowisko w tej sprawie - ze strony Unii Europejskiej nie powinno być żadnych prób harmonizacji minimalnych stawek podatków dla przedsiębiorstw –  powiedział. Todd dodał, że niskie stawki podatkowe dla przedsiębiorstw obowiązują w krajach biednych, które w ten sposób chcą przyciągnąć inwestorów.

Francuski minister finansów uważa, że jego propozycje zapobiegłyby "delokalizacji" - czyli przenoszeniu działalności gospodarczej z krajów o wysokich podatkach do krajów o niższych stawkach. Todd zwrócił jednak uwagę, że same stawki podatku dla przedsiębiorstw to nie wszystko, bowiem zdarza się, że poza podatkiem dla przedsiębiorstw, firmy muszą opłacić inne podatki i obciążenia.

Kwestia jednolitych stawek podatkowych od przedsiębiorstw (CIT) jest przedmiotem kontrowersji pomiędzy Niemcami i Francją a kilkoma państwami Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Wiosną tego roku kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder domagał się wprowadzenia "widełek", które miałyby zapobiegać obniżaniu podatków w nowych krajach Unii. Działania określane przez kanclerza jako "dumping podatkowy" powodowały - jego zdaniem - przenoszenie produkcji przez niemieckie firmy do krajów wschodnioeuropejskich.


POWIĄZANE

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć,...

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 16 marca 2021r. resortowi rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę