dnikukurydzy_210818

Złoty czeka na decyzję RPP

31 stycznia 2006
Po porannej stabilizacji złotego do euro na poziomie 3,82 popyt na waluty nieznacznie osłabł, spychając kurs EUR/PLN do lokalnego minimum 3,8083, aby w południe odrobić straty i wynieść cenę euro ponownie w okolice 3,82.

Podany przez GUS wzrost PKB był niższy od oczekiwanego i wyniósł 3,2 proc (wobec 3,3 proc), co umocniło oczekiwania rynku na redukcję stóp procentowych. W 2004 r. wzrost PKB oszacowano na 5,3 proc. Dane nie zaskoczyły rynku i nie wpłynęły na kursy.

Poniedziałkowy spadek kursu EUR/USD spowodował, że kurs USD/PLN podążył w kierunku poziomu 3,16. Ruchy na złotym nie są zdecydowane z powodu oczekiwania zarówno na decyzję RPP, jak również na losy ustawy budżetowej oraz na finał rozgrywek politycznych. Jeżeli RPP obniży stopy o 0,25 pkt bazowego, jak przewiduje rynek, nie powinniśmy widzieć większej reakcji, chyba że impuls wyzwoli podwyżka stóp w USA. Dzisiejsze lekkie osłabienie złotego może być również wynikiem wypowiedzi Marka Zubera, doradcy ekonomicznego premiera, który stwierdził, że Polska powinna zaciągać dług w złotych, a nie w walutach obcych.

Krótkoterminowa prognoza

Popołudniowa informacja MF o możliwości wzrostu PKB w I kw. 2006 r. do 5 proc wobec oczekiwanych 4,2 proc. może być sygnałem dla RPP, że obniżka stóp jest pożądana. Niski poziom inflacji bazowej (1,1 proc) oraz niższa od oczekiwanej sprzedaż detaliczna w grudniu (6,3 proc wobec 8,3 oczekiwanych proc) każe przypuszczać, że prawdopodobieństwo obniżenia stóp jest realne.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę