Złoty czeka na decyzję RPP

31 stycznia 2006
Po porannej stabilizacji złotego do euro na poziomie 3,82 popyt na waluty nieznacznie osłabł, spychając kurs EUR/PLN do lokalnego minimum 3,8083, aby w południe odrobić straty i wynieść cenę euro ponownie w okolice 3,82.

Podany przez GUS wzrost PKB był niższy od oczekiwanego i wyniósł 3,2 proc (wobec 3,3 proc), co umocniło oczekiwania rynku na redukcję stóp procentowych. W 2004 r. wzrost PKB oszacowano na 5,3 proc. Dane nie zaskoczyły rynku i nie wpłynęły na kursy.

Poniedziałkowy spadek kursu EUR/USD spowodował, że kurs USD/PLN podążył w kierunku poziomu 3,16. Ruchy na złotym nie są zdecydowane z powodu oczekiwania zarówno na decyzję RPP, jak również na losy ustawy budżetowej oraz na finał rozgrywek politycznych. Jeżeli RPP obniży stopy o 0,25 pkt bazowego, jak przewiduje rynek, nie powinniśmy widzieć większej reakcji, chyba że impuls wyzwoli podwyżka stóp w USA. Dzisiejsze lekkie osłabienie złotego może być również wynikiem wypowiedzi Marka Zubera, doradcy ekonomicznego premiera, który stwierdził, że Polska powinna zaciągać dług w złotych, a nie w walutach obcych.

Krótkoterminowa prognoza

Popołudniowa informacja MF o możliwości wzrostu PKB w I kw. 2006 r. do 5 proc wobec oczekiwanych 4,2 proc. może być sygnałem dla RPP, że obniżka stóp jest pożądana. Niski poziom inflacji bazowej (1,1 proc) oraz niższa od oczekiwanej sprzedaż detaliczna w grudniu (6,3 proc wobec 8,3 oczekiwanych proc) każe przypuszczać, że prawdopodobieństwo obniżenia stóp jest realne.


POWIĄZANE

Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli st...

W I półroczu 2020 r. doszło do niemal niezauważalnej (0,9%) obniżki cen OC w por...

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora u...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę