Złoty najmocniejszy od czerwca 2002 roku

28 lutego 2005

Kurs złotego do euro był w piątek najmocniejszy od czerwca 2002 r., pod koniec sesji za euro płacono 3,9120 zł. Najbliższym punktem wsparcia dla europejskiej waluty jest 3,8950 zł.

Rentowności obligacji spadły o kilkanaście pb pod wpływem informacji z RPP.

Złoty jest najmocniejszy od czerwca 2002 r. Na rynku panuje nastrój na umocnienie polskiej waluty. Widać dużą presję na umocnienie walut z tej części Europy –  powiedział PAP Rafał Uss z Raiffeisen Bank Polska. Dodał, że nawet decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie zachwiała trendem na aprecjację złotego.

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie zasygnalizowała zamiar szybszego złagodzenia polityki monetarnej i zmieniła nastawienie na ekspansywne ("łagodne") z restrykcyjnego, pozostawiając stopy procentowe bez zmian. Oznacza to, że obniżka stóp jest bardziej prawdopodobna niż ich podwyżka.

W ostatniej ankiecie PAP wszyscy ekonomiści uznali, że RPP zmieni nastawienie w polityce monetarnej na neutralne w tym miesiącu, nikt nie przewidywał ani obniżek stóp, ani nastawienia ekspansywnego.

Podczas piątkowej sesji kurs euro poruszał się w przedziale 3,9070-3,9330 zł, a o 16.20 za europejską walutę płacono 3,9120 zł, o prawie 2 gr mniej niż na zamknięciu w czwartek. Najbliższy punkt wsparcia dla euro jest na 3,8950 zł, zaś psychologicznym punktem oporu jest 4 zł.

Dolar poruszał się w piątek w przedziale 2,9545-2,9860 zł. O 16.20 za amerykańską walutę płacono 2,9640 zł, o 1 gr mniej niż w czwartek. Euro o 16.20 kosztowało 1,3195 USD.

Rynek długu w drugiej części dnia nieco ochłonął po wcześniejszych informacjach z RPP, co sprawiło wyhamowanie gwałtownego wzrostu cen obligacji. Obligacje na koniec dnia nieznacznie spadły wobec najwyższych poziomów jakie rynek notował w piątek. Około 14.30 rentowność obligacji dwuletnich była niższa o 15 pb wobec czwartkowego zamknięcia, pięcioletnich o 18 pb, a dziesięcioletnich o 11 pb.

Rynek spodziewał się neutralnego nastawienia i to właśnie było w cenach. Tymczasem RPP zmieniła je na łagodne, przez co droga do obniżek została otwarta. Prawdopodobnie rynek będzie jeszcze agresywnie wyceniał papiery, jednak kolejnych gwałtownych spadków rentowności nie należy się spodziewać –  powiedział Błażej Wajszczuk z BGŻ.

Około 16.35 rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 5,38 proc. wobec 5,54 proc. na zamknięciu w czwartek, pięcioletnich 5,43 proc. w porównaniu do 5,57 proc., zaś dziesięcioletnich 5,60 proc. względem 5,53 proc.


POWIĄZANE

Koło gospodyń wiejskich ma być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi,...

Unijny eksport ma coraz większe znaczenie dla gospodarki. Z badań opublikowanych...

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rozumie, iż wprowadzony na części...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę