aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Złoty w górę, na rynku nerwowo

21 stycznia 2004

We wtorek kurs złotego lekko wzrósł dzięki zapewnieniom, że program reform fiskalnych powinien zostać poparty przez rząd, choć dealerzy uważają, iż nadal na rynku jest wiele obaw o jego dalszy los.

Ceny obligacji spadły przy nerwowych nastrojach. Autor programu wicepremier Jerzy Hausner zapewnił we wtorek, że wynik debaty społecznej świadczy o tym iż ma "chłodne" poparcie dla swojego planu. Wicepremier jest też przekonany, że plan zostanie przyjęty przez rząd. Premier Leszek Miller powiedział natomiast, że debata w SLD będzie trudna, ale w przyszłym tygodniu rząd plan przyjmie. O godzinie 16.45 złoty był na poziomie 0,4 procent poniżej parytetu wobec 0,63 procent poniżej parytetu we wtorek o godzinie 9.55. Złotemu pomogła też informacja, że "na dniach" podjęta zostanie decyzja o sprzedaży przez skarb państwa 4,0 procent akcji TPSA.

Dziś rynek walutowy jest trochę spokojniejszy dzięki komentarzom Millera i porannemu optymizmowi na rynku długu. Mamy też zapowiedź sprzedaży TP SA, więc inwestorzy mogą nie chcieć utrzymywać w najbliższych dniach krótkich pozycji w złotym –  powiedział Paweł Wołczyński, dealer walutowy z SG Banku.

Na rynku obligacji rentowności wzrosły. Dealerzy mówią, że rynek jest nerwowy, a ruchy podyktowane są głównie zleceniami klientów na mało płynnym rynku. Na rynku było nerwowo. Nie ma zdecydowanego trendu, rynek porusza się od jednego zlecenia do drugiego. Mało kto jest chętny zaryzykowania większej pozycji. Mamy początek roku i tym bardziej nikt w styczniu nie chce zacząć od straty przy takim ryzyku politycznym –  powiedział Marek Kaczor, dealer papierów dłużnych z PKO BP. Mamy weekend, a potem głosowanie nad planem i to są dwie strategiczne decyzje, po których wszystko się może zdarzyć –  dodał. W weekend o programie oszczędnościowym Hausnera ma dyskutować Rada Krajowa SLD oraz Unii Pracy, zaś rząd ma 27 stycznia zdecydować czy plan przyjąć.

W ubiegłym tygodniu premier Leszek Miller zagroził rezygnacją, jeśli nie zostałby on zaaprobowany. Dealerzy uważają, że posiedzenie RPP, które kończy się w środę, nie powinno wpłynąć w żaden sposób na rynek, gdyż większość obserwatorów nie oczekuje żadnych zmian w polityce pieniężnej.

KURSY RYNKOWE O GODZ. 16.45 

                                                                        Euro/złoty 4,7344 wobec 4,7317 we wtorek o godz. 9.55 

                                                                        Dolar/złoty 3,7660 wobec 3,7920

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI 

                                                                       2-letnie (OK0406) 6,22 proc. wobec 6,20 proc. 

                                                                       5-letnie (DS0509) 6,83 proc. wobec 6,81 proc. 

                                                                      10-letnie (DS1013) 6,87 proc. wobec 6,79 proc.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę