aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent podpisał ustawę powołującą Polski Instytut Ekonomiczny

14 sierpnia 2018
Prezydent podpisał ustawę powołującą Polski Instytut Ekonomiczny

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Podległa premierowi placówka ma stanowić jego zaplecze merytoryczne.

Zgodnie z ustawą, której projekt przedłożył rząd, podległy premierowi Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) powstanie w miejsce Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Jego celem ma być m.in.: dostarczanie ekspertyz dla realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Twórcy tego pomysłu argumentowali, że obecnie żadna z instytucji pod nadzorem premiera nie zajmuje się ekonomicznymi aspektami rozwoju Polski.

Pracom w Sejmie nad ustawą o powstaniu PIE towarzyszyły kontrowersje. Powstanie Instytutu wspierał klub PiS. Jego przedstawicielka Gabriela Masłowska argumentowała, że jest to konieczne, bo istniejący "instytut i badania innych instytutów nie spełniają potrzeb, wymogów, które stawia im polityka rządu czy państwa w ocenie sytuacji gospodarczej, kreowaniu strategii rozwoju, także sytuacji międzynarodowej". Podkreślała, że nowa jednostka przejmie majątek materialny i niematerialny Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowego Instytutu Badawczego, podobnie jak jego należności i zobowiązania.

Jej klubowy kolega Andrzej Kosztowniak dodawał, że powołanie PIE jest konieczne ze względu na fakt, iż żaden z istniejących instytutów o statusie państwowego instytutu badawczego nie zajmuje się zagadnieniami ekonomicznymi, obejmującymi całość procesu społeczno - ekonomicznego. Jak przekonywał, w innych krajach funkcjonują takie instytucje i stanowią "merytoryczne wsparcie dla premiera, bez względu na to, kto aktualnie nim jest".

Jednak opozycja krytykowała pomysł. Posłowie zwracali uwagę na "zawrotne" tempo procedowania ustawy, brak konsultacji międzyresortowych i konsultacji z zainteresowanymi instytucjami. Do tego - wytykali - wsparcie z budżetu państwa dla nowej instytucji jest o 5 mln zł wyższe niż to, jakie otrzymuje Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowego Instytutu Badawczego. Zdaniem opozycji powstanie nowej instytucji ma służyć wymianie kadr istniejącego Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

Podczas prac nad ustawą sekretarz stanu w KPRM Paweł Szrot zapewniał, że nowa instytucja będzie miała charakter stricte naukowo-badawczy, a o doborze kadr zadecydują jedynie względy merytoryczne. Na zarzut dotyczący wysokiego wsparcia z budżetu odpowiedział, że chodzi jedynie o zwiększenie - do 15 mln zł - górnego limitu tego finansowania. O tym jakie będzie faktyczne wsparcie z budżetu państwa dla nowej placówki, rokrocznie będzie decydował Sejm - zapewniał. (PAP)

 


POWIĄZANE

Zgodnie z wynikami pierwszych 16 dni czerwca utrzymuje się pozytywna dynamika wa...

W nowym sezonie na Ukrainie nasili się konkurencja pomiędzy przetwórcami a ekspo...

Kazachstan zwiększa import pszenicy i mąki pochodzenia rosyjskiego – podaje APK-...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę