aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent podpisał ustawę powołującą Polski Instytut Ekonomiczny

14 sierpnia 2018
Prezydent podpisał ustawę powołującą Polski Instytut Ekonomiczny

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Podległa premierowi placówka ma stanowić jego zaplecze merytoryczne.

Zgodnie z ustawą, której projekt przedłożył rząd, podległy premierowi Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) powstanie w miejsce Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Jego celem ma być m.in.: dostarczanie ekspertyz dla realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Twórcy tego pomysłu argumentowali, że obecnie żadna z instytucji pod nadzorem premiera nie zajmuje się ekonomicznymi aspektami rozwoju Polski.

Pracom w Sejmie nad ustawą o powstaniu PIE towarzyszyły kontrowersje. Powstanie Instytutu wspierał klub PiS. Jego przedstawicielka Gabriela Masłowska argumentowała, że jest to konieczne, bo istniejący "instytut i badania innych instytutów nie spełniają potrzeb, wymogów, które stawia im polityka rządu czy państwa w ocenie sytuacji gospodarczej, kreowaniu strategii rozwoju, także sytuacji międzynarodowej". Podkreślała, że nowa jednostka przejmie majątek materialny i niematerialny Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowego Instytutu Badawczego, podobnie jak jego należności i zobowiązania.

Jej klubowy kolega Andrzej Kosztowniak dodawał, że powołanie PIE jest konieczne ze względu na fakt, iż żaden z istniejących instytutów o statusie państwowego instytutu badawczego nie zajmuje się zagadnieniami ekonomicznymi, obejmującymi całość procesu społeczno - ekonomicznego. Jak przekonywał, w innych krajach funkcjonują takie instytucje i stanowią "merytoryczne wsparcie dla premiera, bez względu na to, kto aktualnie nim jest".

Jednak opozycja krytykowała pomysł. Posłowie zwracali uwagę na "zawrotne" tempo procedowania ustawy, brak konsultacji międzyresortowych i konsultacji z zainteresowanymi instytucjami. Do tego - wytykali - wsparcie z budżetu państwa dla nowej instytucji jest o 5 mln zł wyższe niż to, jakie otrzymuje Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowego Instytutu Badawczego. Zdaniem opozycji powstanie nowej instytucji ma służyć wymianie kadr istniejącego Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

Podczas prac nad ustawą sekretarz stanu w KPRM Paweł Szrot zapewniał, że nowa instytucja będzie miała charakter stricte naukowo-badawczy, a o doborze kadr zadecydują jedynie względy merytoryczne. Na zarzut dotyczący wysokiego wsparcia z budżetu odpowiedział, że chodzi jedynie o zwiększenie - do 15 mln zł - górnego limitu tego finansowania. O tym jakie będzie faktyczne wsparcie z budżetu państwa dla nowej placówki, rokrocznie będzie decydował Sejm - zapewniał. (PAP)

 


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę