aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chętnych więcej niż pieniędzy

20 grudnia 2007
Kiedy ruszy nabór wniosków na kolejne działania z funduszy na lata 2007-13? Na to pytanie zna odpowiedź tylko resort rolnictwa. Na razie jednak o żadnych konkretnych terminach nie wyznaczono. Trwa przegląd wszystkich programów a co z niego wyniknie dowiemy się dopiero po nowym roku.

Rolników nie trzeba przekonywać do tego, aby korzystali z unijnych funduszy. Chętnych jest dużo więcej niż pieniędzy. Świadczy o tym chociażby program modernizacji gospodarstw rolnych. Aby dostać zwrot połowy kosztów poniesionych na przykład na zakup maszyn rolnicy stali w kolejkach przez kilka dni. W niektórych województwach program zamknięto już po dwóch dniach naboru dokumentów. Kolejny działanie, na które rolnicy czekają z równie dużą niecierpliwością to premia dla młodych rolników.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych – „Przy młodym rolniku jest jeden poważny problem e nie każdy się będzie kwalifikował. Ten co dzisiaj się będzie kwalifikował nie będzie się kwalifikował w kwietniu. Raz że termin upływa wiekowa, upływa tez termin przekazania gospodarstwa.”

Zdaniem izb rolniczych programy wspierające rolnictwo powinny być uruchomione jak najszybciej. Każdy dodatkowy dzień oczekiwania to dla rolników strata.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych – „Powinniśmy dążyć jak najszybciej do tego aby te środki trafiły tam gdzie powinny trafić.”

Tymczasem resort rolnictwa zaleca cierpliwość. Uruchamianie programów to nie wyścigi. Najpierw trzeba się do tego dobrze przygotować.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „PROW będzie realizowany. Nie będziemy powtarzali kolejnych błędów i nie będziemy startowali z programami kiedy nie będzie pewności, że Agencja jest na to przygotowana.”

Zdaniem ministerstwo pieniądze trzeba wydawać nie szybko a dobrze. A o tym czy rzeczywiście uda się coś zmienić i czy na lepsze czy wręcz przeciwnie przekonamy się w 2008 roku


POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę