10 miliardów dla rolników

14 grudnia 2004

Co najmniej 10 mld euro ma otrzymać Polska w latach 2007-2013 w ramach Wspólnej Polityki Rolnej – poinformowała na poniedziałkowej konferencji Nina Dobrzyńska z resortu rolnictwa.

Unia Europejska przewiduje w latach 2007-2013 łączną kwotę około 88 mld euro na realizację zadań Wspólnej Polityki Rolnej w 25 krajach Unii. Projekt rozporządzenia będzie znany w pierwszym kwartale 2005 r. i Polska przystąpi wówczas do opracowania strategii krajowej.

Według Dobrzyńskiej, w Unii toczy się dyskusja na temat uzależnienia dopłat dla rolników od tego, czy przestrzegają norm ochrony środowiska. Jej zdaniem, pomoże to wypracować dobre praktyki i przyczyni się do lepszego rozwoju obszarów wiejskich. Zwiększy się też odpowiedzialność rolników za środowisko naturalne.

Unijny plan zakłada, aby w przyszłości jak najwięcej środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej trafiało na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, w tym wielu działań ekologicznych. Ograniczone będą natomiast dopłaty do produkcji towarowej.

W Polsce – według danych GUS – obszary wiejskie obejmują 93,4 proc. powierzchni. Z funduszy unijnych powinny być finansowane w przyszłości obszary chronione, które obejmują około 15 proc. powierzchni. Należy także wykorzystać unijne środki na ochronę zasobów wodnych, zarówno wód podziemnych, jak i powierzchniowych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę