aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca o krytycznej sytuacji na unijnym rynku rolnym

18 listopada 2015


Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodzących presję na rynku wieprzowiny i mleka i uproszczenia WPR, przewodniczący Copa i Cogeca informują unijnych ministrów rolnictwa.


Przewodniczący Copa i Cogeca poinformowali w poniedziałek unijnych ministrów rolnictwa, że unijne rynki rolne znajdują się pod presją częściowo wywołaną przez skutki rosyjskiego embargo i apelowali do Komisji Europejskiej o wprowadzenie środków łagodzących presję na rynku wieprzowiny i w sektorze mleka już w grudniu.

Apel ten odnosił się do dyskusji ministrów nad pakietem pomocy w wysokości 500 mln euro.

Na spotkaniu wysokiego szczebla z luksemburską prezydencją, przewodniczący Copa Martin Merrild powiedział „Unijny sektor wieprzowiny znajduje się pod poważną odgórną presją, wynikającą częściowo z rosyjskiego embarga i częściowo spowodowaną brakiem środków krótkoterminowych, które pozwoliłyby na rozwiązanie tej trudnej sytuacji rynkowej. Pakiet pomocy nie wystarczy do rozwiązania problemów na rynku wieprzowiny. Średnia cena wieprzowiny w UE spada od 8 następujących po sobie tygodni o 6-10%. Dlatego też nakłaniamy Komisję Europejską do wprowadzenia dopłat do prywatnego przechowywania w sektorze wieprzowiny, zgodnie z ustaleniami pakietu pomocy, już w grudniu, by załagodzić sytuację. W przypadku niepodjęcia żadnych działań, wielu producentów będzie zmuszonych zarzucić działalność. Żałujemy, że nie poczyniono postępów w negocjacjach z rosyjskimi władzami w zakresie otwarcia rosyjskiego rynku dla tłuszczu i produktów ubocznych”.

„Co więcej, bardzo niepokoi nas sytuacja unijnego sektora mleka. Ze względu na zbliżającą się zimę, problemy z płynnością finansową się zaostrzają, a producenci znajdują się pod presją. Pakiet pomocy stanowił krok we właściwym kierunku dla poprawy sytuacji. Teraz musimy upewnić się, że państwa członkowskie w pełni wykorzystają udostępnione im środki, jak np. możliwość wypłacenia zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Apelujemy również o zastanowienie się nad znaczeniem poziomu ceny w unijnej sieci bezpieczeństwa w tak trudnym okresie,” dodał.

Przewodniczący Cogeca Christian Pèes następnie podkreślił znaczenie uproszczenia WPR, które zapoczątkował komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. „Biurokracja utrudnia innowacje, ogranicza konkurencyjność i jakość życia. Np. z duńskiej ankiety wynika, że 70% rolników twierdzi, że biurokracja i kontrole są najgorszym aspektem pracy na roli,” przypomniał p. Merrild. „Dlatego też, Copa i Cogeca przedstawiły Komisji kompleksową listę propozycji w zakresie uproszczenia nowej WPR, w tym m. in. instrumentów zazieleniania, zasady trzech upraw, definicji trwałych i czasowych użytków zielonych i dobrowolnego wsparcia powiązanego z produkcją. Koniecznie trzeba ograniczyć biurokrację, by rolnicy mogli spokojnie pracować,” dodał p. Pèes.

P. Pèes również nalegał, by ministrowie uważnie obserwowali międzynarodowe negocjacje handlowe. Wyraził ubolewanie nad faktem, że administracja USA nałożyła wyższe cła na unijny eksport masła, twierdząc że ukazuje to brak zaangażowania amerykańskich negocjatorów w szybkie osiągnięcie porozumienia handlowego z UE (TTIP). Następnie podkreślił korzyści wynikające z kompleksowego handlu w odniesieniu do negocjacji na temat liberalizacji handlu na świecie ramach rundy dauhańskiej i wyraził ubolewanie, gdyż wyniki konferencji ministerialnej w Nairobi będą rozczarowujące. Nalegał, aby prezydencja zintensyfikowała wysiłki na konferencji ministerialnej na rzecz ograniczenia eksportu prowadzonego przez kanadyjskie i australijskie przedsiębiorstwa państwowe.

POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę