Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

106,3 mld euro wyniesie budżet UE na 2005 rok

17 grudnia 2004

Parlament Europejski przyjął w czwartek w głosowaniu budżet Unii Europejskiej na 2005 rok. Wyniesie on 106,3 mld euro i tym samym minimalnie przekroczy psychologiczną barierę 1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE.

Oznacza to minimalne przekroczenie psychologicznej bariery 1- proc.

"Parlament uchwalił budżet w ustalonej wcześniej wysokości" - powiedział PAP Janusz Lewandowski, szef komisji budżetowej PE.

Budżet UE na 2005 rok będzie o 4,4 proc. wyższy niż tegoroczny. Po pierwszym czytaniu budżetu pod koniec października, Parlament Europejski zaproponował, aby był on wyższy o 11,5 proc., jednak w trakcie negocjacji z Radą UE obniżono jego wysokość.

W stosunku do wcześniejszych propozycji PE, cięcia w budżecie dotknęły przede wszystkim wydatki na fundusze strukturalne. Parlament Europejski i Komisja Europejska zobowiązały się jednak we wspólnej deklaracji do zwiększenia wydatków na rolnictwo i działania strukturalne, w tym politykę regionalną, jeśli okaże się, że wykorzystanie funduszy unijnych będzie lepsze niż się przewiduje.

Wydatki na wspólną politykę rolną wzrosną w porównaniu do ubiegłorocznych o 10,2 proc., do 49,7 mld euro. Na działania strukturalne UE wyda 42,2 mld euro.

Na politykę wewnętrzną, czyli walkę z terroryzmem, zdrowie, ochronę konsumentów, badania, edukację, kulturę transport i energetykę Unia przeznaczyła 9,1 mld euro.

Ponadto na wsparcie procesów demokratycznych i pokojowych poza Unią przeznaczono 5,2 mld euro. W kwocie tej mieści się 200 mln euro pomocy dla Iraku.

Na pomoc przedakcesyjną Unia Europejska planuje wydać w 2005 roku 2,1 mld euro.

Przyjęcie budżetu przez PE było formalnością - wcześniej został on wynegocjowany w ramach tzw. procedury koncyliacyjnej, czyli negocjacji między Parlamentem Europejskim a Radą UE (rządy państw członkowskich).

Budżety roczne muszą się mieścić w granicach ustalonej wcześniej wieloletniej perspektywy budżetowej UE.

Realne wydatki Unii (a nie tylko zobowiązania płatnicze) po raz pierwszy w 2005 roku mają przekroczyć 1 proc. DNB państw UE. Może to stać się w przyszłości ważnym argumentem w walce o większy budżet w nowej perspektywie finansowej Unii na lata 2007-2013. Kraje (płatnicy netto do budżetu UE), które w grudniu podpisały tzw. list sześciu (Francja Niemcy, Wielka Brytania Austria, Szwecja i Holandia), domagają się zamrożenia wydatków Unii na poziomie 1 proc.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę