Advertisement

106,3 mld euro wyniesie budżet UE na 2005 rok

17 grudnia 2004

Parlament Europejski przyjął w czwartek w głosowaniu budżet Unii Europejskiej na 2005 rok. Wyniesie on 106,3 mld euro i tym samym minimalnie przekroczy psychologiczną barierę 1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE.

Oznacza to minimalne przekroczenie psychologicznej bariery 1- proc.

"Parlament uchwalił budżet w ustalonej wcześniej wysokości" - powiedział PAP Janusz Lewandowski, szef komisji budżetowej PE.

Budżet UE na 2005 rok będzie o 4,4 proc. wyższy niż tegoroczny. Po pierwszym czytaniu budżetu pod koniec października, Parlament Europejski zaproponował, aby był on wyższy o 11,5 proc., jednak w trakcie negocjacji z Radą UE obniżono jego wysokość.

W stosunku do wcześniejszych propozycji PE, cięcia w budżecie dotknęły przede wszystkim wydatki na fundusze strukturalne. Parlament Europejski i Komisja Europejska zobowiązały się jednak we wspólnej deklaracji do zwiększenia wydatków na rolnictwo i działania strukturalne, w tym politykę regionalną, jeśli okaże się, że wykorzystanie funduszy unijnych będzie lepsze niż się przewiduje.

Wydatki na wspólną politykę rolną wzrosną w porównaniu do ubiegłorocznych o 10,2 proc., do 49,7 mld euro. Na działania strukturalne UE wyda 42,2 mld euro.

Na politykę wewnętrzną, czyli walkę z terroryzmem, zdrowie, ochronę konsumentów, badania, edukację, kulturę transport i energetykę Unia przeznaczyła 9,1 mld euro.

Ponadto na wsparcie procesów demokratycznych i pokojowych poza Unią przeznaczono 5,2 mld euro. W kwocie tej mieści się 200 mln euro pomocy dla Iraku.

Na pomoc przedakcesyjną Unia Europejska planuje wydać w 2005 roku 2,1 mld euro.

Przyjęcie budżetu przez PE było formalnością - wcześniej został on wynegocjowany w ramach tzw. procedury koncyliacyjnej, czyli negocjacji między Parlamentem Europejskim a Radą UE (rządy państw członkowskich).

Budżety roczne muszą się mieścić w granicach ustalonej wcześniej wieloletniej perspektywy budżetowej UE.

Realne wydatki Unii (a nie tylko zobowiązania płatnicze) po raz pierwszy w 2005 roku mają przekroczyć 1 proc. DNB państw UE. Może to stać się w przyszłości ważnym argumentem w walce o większy budżet w nowej perspektywie finansowej Unii na lata 2007-2013. Kraje (płatnicy netto do budżetu UE), które w grudniu podpisały tzw. list sześciu (Francja Niemcy, Wielka Brytania Austria, Szwecja i Holandia), domagają się zamrożenia wydatków Unii na poziomie 1 proc.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę