aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

12 wniosków z Podlasia na poprawę przetwórstwa z SAPARD

30 czerwca 2003

12 zakładów mleczarskich i mięsnych z Podlasia złożyło do oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku wnioski o dofinansowanie inwestycji z programu UE SAPARD.

W piątek 27 czerwca po południu minął termin, do kiedy podmioty mogły składać takie wnioski w trzeciej już turze tzw. działania pierwszego SAPARD: na poprawę przetwórstwa i marketing swoich artykułów.

W dwóch pierwszych edycjach SAPARD, z pomocy UE skorzystało 15 podlaskich firm, których wnioski na łączną kwotę 20,1 mln zł zostały zaakceptowane. Jedna firma - mleczarnia w Mońkach - jako pierwsza dostała już zwrot 545 tys. zł.

12 podlaskich wniosków z trzeciej tury tego programu, opiewa na sumę 13,9 mln zł. 7 wniosków dotyczy inwestycji w mleczarstwie, pozostałe w przemyśle mięsnym.

W ocenie wicedyrektora oddziału regionalnego ARiMR Wojciecha Szczepkowskiego, 12 wniosków to więcej niż się spodziewano, gdyż w następnej turze działania pierwszego SAPARD, jesienią, mają nastąpić zmiany korzystne dla firm.

Nie będzie już kategoryzacji produkcji, a od tego zależała wysokość dotacji. Zostanie też wprowadzony zwrot do 50 proc. inwestycji - powiedział dziennikarzom Szczepkowski. Teraz ten procent zwrotu jest różny w zależności od dziedziny.

Dotąd na Podlasiu najwięcej pieniędzy z SAPARD w dwóch turach tego programu na poprawę przetwórstwa i marketingu produktów, przyznano spółdzielniom mleczarskim Mlekpol w Grajewie ( 5,85 mln zł) i Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem (3,5 mln zł) . To dwie największe polskie mleczarnie. Kwota Mlekpolu to największa suma o jaką mogła się ubiegać z programu SAPARD.

Z obserwacji ARiMR wynika, że duże mleczarnie korzystają z SAPARD inwestując w nowe linie technologiczne. Mlekpol wybudował np. linię do produkcji masła. Mniejsze np. mleczarnia w Sokółce dostosowują swoje zakłady do wymogów Unii Europejskiej modernizując linie do produkcji, inne np. mleczarnia w Piątnicy kupiła cysterny do przewozu mleka. W samochody zaiwestował też Polser w Siemiatyczach.

W przemyśle mięsnym np. od podstaw w Grajewie powstaje masarnia i rzeźnia. Oddział Produkcji Farm Food w Czyżewie z Grupy Sokołów S.A. złożył w piątek w biurze SAPARD w ARiMR wniosek o dofinansowanie prasy do odwadniania osadów w zakładowej oczyszczalni ścieków.

Jak tłumaczył Wacław Glazan z Farm Foodu, inwestycja pozwoli osuszać odpady, co pozwoli lepiej je magazynować a po procesie wapnowania będą sprzedawane rolnikom jako nawóz. Do tej pory osady były uwodnione, co było niewygodne i dla zakładu i dla rolników. Po osuszeniu osady będą zajmowały dziesięciokrotnie mniej miejsca i będą bezpieczniejsze dla środowiska.

Koszt tej inwestycji w Farm Food w Czyżewie to ok. 800 tys. zł. Z SAPARD firma może dostać 30 proc. zwrotu po zakończeniu inwestycji. Moglibyśmy to wybudować za własne pieniądze, ale po co, skoro można skorzystać z programu, więc to robimy - mówi Michał Cierebiej z grupy Sokołów S.A.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę