1450 pomysłów na unijne pieniądze

18 grudnia 2003

W ciągu trzech lat woj. podkarpackie może dostać 550 mln euro z Unii Europejskiej. Będą jednak problemy z wykorzystaniem tych pieniędzy. "Nasze gminy są tak zadłużone, że może im zabraknąć pieniędzy na rozpoczęcie nowych inwestycji" - piszą Nowiny.

Do tej pory z funduszy przedakcesyjnych Podkarpackie wykorzystało 150 mln euro. To 90 proc. całej kwoty jaka przypadła województwu. W latach 2004-2006 Podkarpackie ma szansę na 195 mln euro z funduszy strukturalnych. Pieniądze mają być przeznaczone na nowe oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacyjne, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, ograniczenie bezrobocia. Mogą być jednak problemy z wykorzystaniem tych pieniędzy.

Zdzisław Pupa, radny niezależny przypomina, że na nowe inwestycje trzeba 25 proc. wkładu własnego - "Samorządy są tak zadłużone, że mogą nie mieć tych pieniędzy, a sama operatywność wójta nie wystarczy - mówi. - Biednym gminom powinien pomóc budżet państwa".

W banku projektów unijnych Urzędu Marszałkowskiego zgromadzono ok. 1450 pomysłów, na sumę, która 8-krotnie przekracza wartość przyznanych województwu pieniędzy.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę