15 marca koniec przyjmowania wniosków na dostosowanie gospodarstw do standardów UE

14 marca 2005
Prezes ARiMR Wojciech Pomajda poinformował PAP, że z powodu wyczerpania się środków przeznaczonych na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów europejskich od 15 marca wstrzymuje przyjmowanie wniosków.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda poinformował PAP, że z powodu wyczerpania się środków przeznaczonych na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów europejskich od 15 marca wstrzymuje przyjmowanie wniosków.

Taka decyzja jest zgodna z rozporządzeniem rządu, które określa, że pomoc finansowa nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty w euro określonej w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przeznaczonych na ten cel.

Na lata 2004-2006 przewidziano na ten cel łącznie 243,4 mln euro, z czego 194,7 mln euro to środki z UE.

Do Agencji wpłynęło prawie 55,5 tys. wniosków na łączną kwotę płatności ponad 2 mld zł. Jak poinformowała rzeczniczka Agencji, Iwona Musiał, zapotrzebowanie na środki złożone we wnioskach przekraczają o 200 proc. limit na to działanie PROW na lata 2004- 2006.

Musiał wyjaśniła, że wskutek przekroczenia kwoty przeznaczonej na to działanie, Agencja nie wyklucza możliwości przesunięcia środków przeznaczonych na inne działania na PROW.

Wnioski na ten cel przyjmowane były od 2 lutego do wyczerpania środków. Pieniądze nie są dzielone na poszczególne regiony. O przyznaniu środków będzie decydowała kolejność złożenia wniosku - zaznaczyła Musiał.

Z pomocy finansowej w ramach tego działania może skorzystać m.in. producent rolny, który prowadzi gospodarstwo wymagające wyposażenia w urządzenia do składowania nawozów naturalnych, dostosowania warunków udoju mleka do standardów higienicznych UE, modernizacji fermy specjalizującej się w produkcji jaj w zakresie dostosowania klatek dla kur (pomoc przewidziana jest tylko dla 44 ferm kurzych korzystających z okresu przejściowego na dostosowanie, które wymienione są w Traktacie Akcesyjnym).

Finansowanie tego działania okazało się bardzo atrakcyjne, gdyż rolnicy nie muszą mieć wkładu własnego w tę inwestycję, a z drugiej strony - do 2008 roku rolnicy mają czas na spełnienie unijnych wymogów w zakresie ochrony środowiska. Pomoc z PROW dla jednego rolnika nie może przekraczać 25 tys. euro rocznie.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę