200 rolników może nie dostać środków z SAPARD

8 marca 2004

Około 200 podlaskich rolników może nie dostać środków z programu SAPARD, jeśli minister rolnictwa podpisze rozporządzenie o przesunięciu środków w tym programie między poszczególnymi regionami - poinformowali w piątek przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego.

Z wyliczeń samorządu wynika, że na Podlasiu na inwestycje dofinansowywane z programu SAPARD może zabraknąć ponad 83,7 mln zł - poinformowali na konferencji prasowej wicemarszałek województwa Krzysztof Tołwiński i przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Zbigniew Krzywicki.

Samorządowe władze województwa wspólnie z wojewodą podlaskim interweniowały już w tej sprawie u ministra rolnictwa. "Chcemy, żeby minister tego rozporządzania nie podpisywał" - mówił dziennikarzom Tołwiński.

Przesunięcie środków zostało dokonane przez Krajowy Komitet Sterujący.

9 mln zł może zabraknąć na dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych, a 53,7 mln zł na inwestycje infrastrukturalne realizowane przez samorządy. Natomiast 20,9 mln zł może brakować na dofinansowanie inwestycji m. in. w agroturystyce i tworzenie nowych miejsc pracy na wsi.

Obecny na konferencji kierownik biura SAPARD w podlaskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Ludwik Ratyński poinformował, że na Podlasiu do programu SAPARD, złożono łącznie 1,466 tys. wniosków na sumę 333,6 mln zł.

Firmy zajmujące się przetwórstwem żywności m.in mleczarnie i zakłady mięsne, złożyły 82 wnioski opiewające ogółem na sumę 139,7 mln zł.

Rolnicy na projekty związane z modernizacją gospodarstw złożyli 498 wniosków na sumę 28,2 mln zł, a samorządy na inwestycje infrastrukturalne 366 wniosków na sumę 143,9 mln zł. 520 wniosków na sumę 30,4 mln zł złożono na inwestycje związane z agroturystyką i tworzeniem miejsc pracy na terenie wsi.

Łącznie ARiMR wypłaciła dotąd beneficjentom, a więc m.in. rolnikom, firmom i samorządom realizującym inwestycje, które otrzymały dofinansowanie z programu SAPARD, 58,9 mln zł.

Krzywicki dodał, że Podlasie czuje się "wylobbowane" przez inne regiony, które miały większą siłę przebicia w Warszawie w walce przy przesunięciach środków z SAPARD między regionami. Jego zdaniem niesie to za sobą niebezpieczeństwo w funkcjonowaniu zasad Unii Europejskiej, których celem jest "niwelowanie zapóźnień" między regionami biedniejszymi i bogatymi.

Z SAPARD-u na Podlasiu najchętniej korzystały samorządy. Dotychczas dzięki dofinansowaniu z tego programu zmodernizowano 121 km dróg, 218 km sieci wodociągowej i 44,5 km kanalizacyjnej. Chętnie inwestowały też mleczarnie i zakłady przetwórstwa mięsnego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę