2004 - rekordowy rok w wykorzystaniu funduszy z UE

18 stycznia 2005

Rok 2004 jest rekordowy pod względem wykorzystania unijnych funduszy strukturalnych w historii ich istnienia. We wszystkich krajach członkowskich, w tym Polsce, zaaprobowane projekty w niemal 100 proc. pokrywają dostępne środki.

We wtorek w południe Danuta Huebner, komisarz ds. polityki regionalnej zaprezentuje dziennikarzom zakredytowanym w Brukseli raport na temat realizacji polityki strukturalnej w krajach członkowskich w 2004 roku.

W 2004 regiony zaabsorbowały rekordową sumę unijnych funduszy. W unijnym budżecie zabrakło z tego powodu prawie 4 mld euro i kraje członkowskie poproszone zostały o częściowe (ponad 2 mld) uzupełnienie tej sumy poprzez dodatkowe składki do wspólnej kasy.

Bardzo dobre rezultaty, lepsze niż Komisja się spodziewała, odnotowano także w nowych krajach członkowskich, dla których ubiegły rok był pierwszym w staraniach o unijne fundusze strukturalne. Na Węgrzech pomiędzy majem a listopadem 2004 roku złożono ponad 15,5 tys. projektów, z czego prawie 4 tys. zostało zaaprobowanych przez węgierskie władze. W Polsce zaaprobowano m.in. fundusze w wysokości 500 mln euro na budowę odcinków autostrady A2 i A4, a suma ta jest tylko częścią kwoty na zaaprobowane polskie projekty.

Dobre wyniki w wykorzystaniu funduszy unijnych w 2004 będą świetnym argumentem dla Komisji i dla komisarz Huebner za utrzymaniem hojnej polityki regionalnej w kolejnym planie budżetowym Unii w latach 2007-2013. Zgodnie z propozycją Komisji, wydatki na politykę spójności powinny wynieść wówczas ponad 336 mld euro, z czego około 140 mld euro zarezerwowano dla nowych państw UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę