Advertisement

2004 - rekordowy rok w wykorzystaniu funduszy z UE

18 stycznia 2005

Rok 2004 jest rekordowy pod względem wykorzystania unijnych funduszy strukturalnych w historii ich istnienia. We wszystkich krajach członkowskich, w tym Polsce, zaaprobowane projekty w niemal 100 proc. pokrywają dostępne środki.

We wtorek w południe Danuta Huebner, komisarz ds. polityki regionalnej zaprezentuje dziennikarzom zakredytowanym w Brukseli raport na temat realizacji polityki strukturalnej w krajach członkowskich w 2004 roku.

W 2004 regiony zaabsorbowały rekordową sumę unijnych funduszy. W unijnym budżecie zabrakło z tego powodu prawie 4 mld euro i kraje członkowskie poproszone zostały o częściowe (ponad 2 mld) uzupełnienie tej sumy poprzez dodatkowe składki do wspólnej kasy.

Bardzo dobre rezultaty, lepsze niż Komisja się spodziewała, odnotowano także w nowych krajach członkowskich, dla których ubiegły rok był pierwszym w staraniach o unijne fundusze strukturalne. Na Węgrzech pomiędzy majem a listopadem 2004 roku złożono ponad 15,5 tys. projektów, z czego prawie 4 tys. zostało zaaprobowanych przez węgierskie władze. W Polsce zaaprobowano m.in. fundusze w wysokości 500 mln euro na budowę odcinków autostrady A2 i A4, a suma ta jest tylko częścią kwoty na zaaprobowane polskie projekty.

Dobre wyniki w wykorzystaniu funduszy unijnych w 2004 będą świetnym argumentem dla Komisji i dla komisarz Huebner za utrzymaniem hojnej polityki regionalnej w kolejnym planie budżetowym Unii w latach 2007-2013. Zgodnie z propozycją Komisji, wydatki na politykę spójności powinny wynieść wówczas ponad 336 mld euro, z czego około 140 mld euro zarezerwowano dla nowych państw UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę