42 wnioski na Opolszczyźnie

19 września 2002

Samorządy z woj. opolskiego złożyły 42 wnioski o pomoc w ramach programu pomocy przedakcesyjnej SAPARD. Z danych ARiMR wiadomo już, że jest to najmniejsza liczba wniosków, które wpłynęły w poszczególnych województwach. Średnia kwota jaka przypadnie na jeden złożony wniosek wynosi 550 tys. zł.

Wnioski wpłynęły od 6 powiatów i 36 gmin. Pracownicy opolskiego oddziału ARiMR  mają siedem dni na sprawdzenie pod względem formalnym każdego z nich. Jeśli stwierdzone zostaną jakieś braki, wnioskodawcy mają kolejne siedem dni na ich uzupełnienie. Ponieważ, składające dokumenty samorządy, podeszły do sprawy bardzo sumiennie,  nie powinno być problemu z zaakceptowaniem wniosków. Prawie że wzorowo przygotowała swój wniosek gmina Rudniki.

Wnioski z gmin i powiatów Opolszczyzny opiewają w sumie na prawie 23,5 miliona zł. Do wydania jest natomiast 14,45 mln zł z niewykorzystanej do tej pory puli z 2000 roku. Istnieje także możliwość uruchomienia 10,2 miliona złotych z pieniędzy przeznaczonych przez Unię na SAPARD na rok ubiegły. Jednak o ich wydatkowaniu decyzje muszą zapaść na szczeblu rządowym.

Spośród 42 złożonych wniosków, na największą kwotę – 1,7 mln zł, opiewał pochodzący z gminy Krapkowice. Pieniądze te mają być wydane na budowę kanalizacji w Gwoździcach. Gmina złożyła też drugi wniosek, na 220 tysięcy zł, które chce przeznaczyć na budowę drogi w miejscowości Dąbrówka. Miejscowości, z których wpłynęły po dwa wnioski o dofinansowanie, jest więcej. Poza Krapkowicami złożyły je Strzelce Opolskie, Popielów, Głuchołazy, Reńska Wieś, Nysa i Namysłów. 

Do końca roku wnioski o dofinansowanie swoich inwestycji mogą składać rolnicy indywidualni. Na razie na Opolszczyźnie żaden z rolników tego nie zrobił, ale możliwe jest, że trwa przygotowywanie i uzupełnianie dokumentacji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę