aaa_TSW_2023
CTR_2023

51 mln zł dla fundacji zamiast na rolnictwo

11 lipca 2003

Podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tadeusz Kozek przyznał w czwartek 10 lipca br. w Sejmie, że przeznaczona na dofinansowanie polskiego rolnictwa kwota 51 mln zł została przekazana trzem fundacjom Skarbu Państwa.

Chodzi o Centrum Europejskie Natolin, Fundusz Współpracy oraz Instytut Europejski w Łodzi, które były związane z sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej w rządzie Jerzego Buzka Jacka Saryusza Wolskiego.

Kozek, który odpowiadał na pytanie Romualda Ajchlera (SLD), zaznaczył jednak, że nie cała wspomniana kwota została przelana na konto tych fundacji, a jedynie 13 mln zł.

Dalsze transfery zostały w bieżącym roku wstrzymane. Obecnie negocjowana jest zmiana umowy z Komisją Europejską - dodał Kozek. Wyraził też nadzieję, że cała sprawa zostanie załatwiona polubownie, bez konieczności zwrotu unijnych funduszy.

Pieniądze pochodzące ze sprzedaży darów rzeczowych przekazanych przez Unię Europejską były przeznaczone zgodnie z zawartymi z Komisją Europejską umowami na rozwój polskiego rolnictwa. Według informacji Najwyższej Izby Kontroli, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej złamał umowę z KE, przekazując fundusze unijne na cele niezwiązane z polskim rolnictwem. NIK nie znalazła podstaw prawnych do pociągnięcia do odpowiedzialności osoby, która podjęła decyzję o transferze funduszy - poinformował Kozek. Zaznaczył też, że "cała sprawa była dyskutowana w trakcie posiedzenia Komisji Finansów Publicznych", która podjęła decyzję o zasięgnięciu dodatkowej opinii prawnej na ten temat.

Ajchler pytał także, czy to prawda, że Jacek Saryusz Wolski jest członkiem rad nadzorczych trzech fundacji Skarbu Państwa, którym zostały przekazane fundusze unijne. Zasugerował, że transfer tych funduszy był "skokiem na kasę", tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w 2001r.

Kozek sprecyzował, że Wolski jest członkiem rad nadzorczych tylko dwóch z wymienionych przez Ajchlera fundacji (Centrum Europejskie Natolin i Instytut Europejski w Łodzi). Podkreślił też, że członkowie rady nadzorczej fundacji Skarbu Państwa są mianowani przez ministra skarbu na wniosek premiera, w związku z czym Skarb Państwa ma nad nimi pełną kontrolę.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę