70 mln euro dla Podlasia z Sektorowego Programu Operacyjnego

29 lipca 2003

Prawie 70 mln euro będzie w latach 2004-2006 dostępnych na Podlasiu w ramach wszystkich działań Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO): Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich – poinformował wicemarszałek Podlasia Krzysztof Tołwiński.

O zasadach i poszczególnych komponentach tego programu strukturalnego, rozmawiano w poniedziałek 28 lipca w Białymstoku na regionalnej konferencji z udziałem samorządów lokalnych.

Z materiałów przedstawionych na konferencji wynika, że w całej Polsce na Sektorowy Program Operacyjny na rozwój obszarów wiejskich z Unii Europejskiej ma trafić w latach 2004-2006 1 mld 055 mln euro. Polska ma do tego dołożyć 274,6 mln euro z czego 10 mln euro samorządy lokalne.

W ramach SPO samorządy będą się mogły ubiegać o środki na scalanie gruntów, melioracje, zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi. Będą też – podobnie jak w programie SAPARD -środki kierowane bezpośrednio do rolników na inwestycje w gospodarstwach rolnych - oddzielne działanie będzie też na rzecz młodych rolników, by pomagać im założyć gospodarstwo rolne. Rolnicy będą się też mogli starać o środki na rozwój agroturystyki.

Prywatni inwestorzy - nie gminy jak to jest w programie SAPARD - będą się mogły natomiast ubiegać o środki na budowę dróg. Będą też środki dla przedsiębiorstw, które mają okres przejściowy by dostosować się do wymogów Unii Europejskiej, na poprawę przetwórstwa i marketingu artykułów.

Już wiadomo, że np. na Podlasiu może być problem ze zidentyfikowaniem potrzeb na rzecz młodych rolników. Nie ma bowiem stosownej bazy danych i trudno ustalić ile osób byłoby chętnych do skorzystania ze środków unijnych w tym zakresie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę