8 mld euro więcej dla nowych krajów członkowskich?

22 kwietnia 2005

W latach 2007-2013 nowe kraje Unii Europejskiej mogą dostać o 8 mld euro więcej na politykę regionalną. PAP dotarła do dokumentu Komisji Europejskiej, w którym zrewidowała ona swoją propozycję budżetu UE na lata 2007-2013 z lipca 2004 r.

Według dokumentu nowe kraje otrzymają w ciągu 7 lat łącznie o 8 mld euro więcej w ramach funduszy spójności (tzw. zobowiązań), a stare o 3 mld euro mniej. W konsekwencji łączna suma przeznaczona na politykę spójności w UE wzrośnie o 5 mld euro i osiągnie 338,074 mld euro (cały budżet UE na te lata to ok. biliona euro).

Zmiany wynikają z tego, że najnowsze przewidywania gospodarcze w UE na rok 2006 (opublikowane wiosną 2005 r.) są bardziej optymistyczne niż przewidywania, które Komisja Europejska wzięła pod uwagę, przedstawiając w lipcu 2004 r. propozycję budżetu na lata 2007-2013. Z najnowszych prognoz wynika, że dochód narodowy brutto (DNB) będzie wyższy o 1,27% w porównaniu z poprzednimi danymi.

Dane na temat wzrostu są bardzo ważne, gdyż brane są pod uwagę przy obliczaniu limitu dostępnych środków spójności dla poszczególnych krajów UE, który wynosi 4% DNB kraju. Choć dokument nie przewiduje podziału na kraje, to można oczekiwać, że na wzroście środków na politykę spójności skorzysta także Polska, która jest największym z nowych krajów Unii.

Oczywiście ostateczny kształt unijnego budżetu będzie zależeć od krajów członkowskich i wyników toczących się obecnie negocjacji na temat budżetu. Opierają się one jednak na propozycji KE.

Luksemburg, który kieruje pracami UE, przedstawi w poniedziałek na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych najnowszą propozycję kompromisu w sprawie budżetu. Luksemburczycy chcieliby, aby do porozumienia politycznego doszło jeszcze przed końcem czerwca.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę