FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

823 mln euro na dopłaty bezpośrednie w Polsce

28 lutego 2005

823 mln euro na podstawowe dopłaty bezpośrednie otrzyma w tym roku Polska. Jeżeli powierzchnia referencyjna, do której dopłaca Unia, nie zostanie zmieniona, dopłaty podstawowe wyniosą 55,5 euro na hektar.

Poinformował w piątek PAP wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

Nie wiadomo natomiast, ile wyniesie płatność podstawowa w złotówkach, gdyż będzie to zależeć od kursu złotego wobec euro. "Komisja Europejska na razie nie wie jaką przyjmie metodologię liczenia, decyzja zostanie podjęta w kwietniu, ale zasadą będzie, że będzie to kurs zbliżony do okresu wypłaty" - powiedział Kowalczyk.

Minister wyjaśnił, że trzeba oddzielić to, co dostają beneficjenci, od tego co wpływa do budżetu. Dopłatę, którą otrzymują rolnicy, przelicza się po tzw. kursie operacyjnym. W ub.r. euro zostało przeliczone według kursu 4,73 zł, co po przewalutowaniu dało kwotę 210 zł dopłaty podstawowej do hektara.

Kowalczyk zaznaczył, że minister finansów przelicza kwoty w euro, które otrzymuje z Unii po tzw. kursie rozliczeniowym. Np. gdy ARiMR zrealizowała wypłaty dla rolników w lutym, a składa zapotrzebowanie w marcu na środki z UE, to przelicza je na euro według kursu z ostatniego dnia roboczego stycznia.

Zapotrzebowanie na tę kwotę wysyłane jest przez resort finansów do Komisji Europejskiej. KE ma swoje procedury i czas na weryfikację, z reguły trwa to 2-3 miesiące, po czym zwraca tę kwotę.

Minister musi sprzedać otrzymane z Unii środki i wtedy wie, ile tak naprawdę ma złotówek. W ten sposób może zyskać albo stracić. W sytuacji mocnej złotówki, oczywiście budżet na tym traci.

Kowalczyk przypomniał, że Polska otrzymała w ubiegłym roku na realizację Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) zaliczkowe środki z Unii, a wtedy złotówka była dużo słabsza.

Oprócz dopłat podstawowych, tak jak w 2004 roku, będą także dopłaty uzupełniające do niektórych upraw. Po ostatecznym przeliczeniu w 2005 roku dopłaty uzupełniające do zbóż wyniosą 70 euro/ha, do chmielu - 233 euro/ha, do ziemniaków skrobiowych - 56,6 euro/t i dla tytoniu 6 zł/do kg.

Ponadto w 2005 roku przewidziane są dopłaty podstawowe do upraw energetycznych - wierzby (wikliny) i róży bezkolcowej.

Zgodnie z Traktem Akcesyjnym, podstawowa płatność obszarowa na 2005 rok wyniesie 30 proc. poziomu dopłat unijnych. Płatności te mogą być powiększone o płatności uzupełniające ze środków pochodzących z PROW oraz budżetu krajowego. Maksymalny poziom dopłat nie może w tym roku przekroczyć 60 proc. dopłat unijnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę