CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Agencja uruchomiła w świętokrzyskim informatyczną część IACS-u

2 lipca 2003

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła w województwie świętokrzyskim moduły informatyczne Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) wykonane przez firmę Hewlett-Packard – poinformował we wtorek 1 lipca na konferencji prasowej prezes Agencji Jerzy Miller.

Województwo świętokrzyskie wybraliśmy nieprzypadkowo. Na tym terenie gospodarstwa są rozdrobnione. Jest to jedno z trudniejszych województw, więc jeśli uda się w świętokrzyskim, to najprawdopodobniej uda się w każdym innym województwie – powiedział Miller. Prezes nie chciał ocenić jakości systemu wykonanego przez HP. Od tego jest faza testowania - dodał.

Obecni na konferencji prezesi zapewnili, że uruchomienie systemu IACS jako warunku koniecznego do realizacji wypłat dla rolników przebiega zgodnie z założonym harmonogramem.

IACS powstanie na czas i po 1 maja 2004 polscy rolnicy dostaną należne im dopłaty bezpośrednie. Jesteśmy na dobrej drodze i czasu jest absolutnie wystarczająco – zapewnił obecny na konferencji prasowej prezes Hewlett-Packard Polska Andrzej Dopierała.

Miller poinformował również, że Agencja podpisała we wtorek z Hewlett-Packard umowę na poszerzenie oprogramowania obsługującego rejestry zwierząt o moduły związane z obsługą rejestru trzody chlewnej.

HP opracowuje informatyczną cześć systemu IACS przystosowaną do pełnego systemu dopłat bezpośrednich stosowanych w UE. Tymczasem Polska wynegocjowała z UE uproszczony system dopłat. Dopierała wyjaśnił, że informatyczna część pełnego systemu IACS była przedmiotem kontraktu z Agencją i HP musi wywiązać się z umowy.

W lutym tego roku zawarliśmy z Agencją aneks, który m.in. przewidywał, że wykonamy analizy, które moduły są potrzebne w ramach systemu uproszczonego i które z modułów tworzonych na potrzemy systemu pełnego da się wykorzystać w systemie uproszczonym" - powiedział. "Część modułów systemu uda się wykorzystać, natomiast pewne rzeczy musimy zrobić od nowa - dodał.

Przyjęty przez polski rząd system uproszczony polega na przydzielaniu płatności w odniesieniu do powierzchni użytków rolnych, a nie w powiązaniu z produkcją (system standardowy).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę