EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

"Apel do Europy"

17 marca 2003

Na zakończenie plenarnych obrad spotkania "Quo vadis Europo?" nazwanego "czwartym zjazdem gnieźnieńskim" jego uczestnicy – mimo wcześniejszych burzliwych obrad poparli wysiłki Polski zmierzające do integracji z UE w "Apelu do Europy".

W ślad za Ojcem Świętym Janem Pawłem II opowiadamy się za wspólną Europą łączącą kulturę i duchowość tradycji Wschodu i Zachodu – głosi apel. Uczestnicy zjazdu oczekują spełnienia nadziei, że Europa będzie oddychała oboma płucami i nie zabraknie w niej świadectwa chrześcijańskiego. Przesłanie podkreśla potrzebę budowy wspólnego zaufania i powołują się na słowa papieża, który wzywał do tworzenia wielkiej Europy wspólnoty ducha. Apel podkreśla również, że w budowaniu wspólnej Europy nie można ograniczać się do wymiaru ekonomicznego, lecz trzeba dbać także o jej wymiar moralny i etyczny.

Zwracamy się do Parlamentu Europejskiego o uchylenie rezolucji wzywających do wprowadzenia w UE swobody aborcji oraz zrównania konkubinatów, w tym związków osób tej samej płci, z małżeństwem, a także o rezygnację z finansowania aborcji w krajach trzeciego świata z funduszy UE – zaapelowali uczestnicy spotkania.

Autorzy apelu pragną, aby w preambule do konstytucji europejskiej znalazł się zapis odnoszący się do religijnego i kulturowego dziedzictwa Europy. Uważają także za niezbędne zagwarantowanie autonomii ustawodawstwa krajowego państw członkowskich w dziedzinie moralności i kultury.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, jak polski Kościół katolicki powinien przygotowywać się do wejścia Polski do Unii. Zewnętrzne, współczesne zagrożenia nie przychodzą do nas z Unii, ponieważ są już w Polsce obecne – powiedział redaktor naczelny wydawanego przez jezuitów prestiżowego "Przeglądu Powszechnego", o. Oszajca. Laicyzacja – powiedział Oszajca – nie musi być zawsze czymś złym, bo jeśli prowadzi do deklerykalizacji, to jest to nam potrzebne i zgodne z duchem Soboru Watykańskiego II. Największym zagrożeniem dla Kościoła możemy być my sami, my chrześcijanie, jeśli w porę nie zdołamy przystosować Kościoła do podjęcia przezeń nowych wyzwań – podkreślił Oszajca.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę