CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

ARR do 15 marca przyjmuje wnioski na import bananów

4 marca 2004

Do 15 marca br. importerzy bananów, którzy są zainteresowani importem tych owoców po akcesji z Unią Europejską muszą wystąpić do Agencji Rynku Rolnego z odpowiednim wnioskiem - poinformował rzecznik prasowy agencji Radosław Iwański.

"Importerzy bananów muszą dostarczyć dokumenty do ARR do 15 marca, by w terminie do 15 kwietnia tego roku agencja mogła zweryfikować dokumenty i mogła określić status importera tradycyjnego i nietradycyjnego" - wyjaśnił wiceprezes agencji Waldemar Sochaczewski.

Stawka celna na import w ramach kontyngentu z krajów ACP (w przypadku importu z państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku) jest zerowa, a w przypadku importu z krajów trzecich (poza krajami ACP) 75 euro za tonę.

Import poza kontyngentem na obszar Wspólnoty jest możliwy po uprzednim otrzymaniu pozwolenia na przywóz, w tym przypadku stawka celna wynosi 300 euro za tonę dla importu z krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz 680 euro za tonę dla importu z pozostałych państw trzecich.

Sochaczewski zapewnił, że agencja jest przygotowana do załatwiania wniosków. Wyjaśnił, że ARR od dwóch lat administruje pozwoleniami na obrót towarowych z zagranicą.

"Trudność będzie polegała na właściwej weryfikacji dokumentów i zakwalifikowaniu importerów" - dodał.

Wiceprezes poinformował, że Unia podzieliła dodatkowy kontyngent na importerów tradycyjnych, którym przyznano 83 proc. puli, i nietradycyjnych, dla których przeznaczono pozostałe 17 proc. puli. Importerzy otrzymają limity importowe proporcjonalnie do ilości sprowadzonych bananów w latach ubiegłych.

Importerem tradycyjnym może być firma lub grupa firm, która w latach 2000-2002 zakupiła bezpośrednio w krajach trzecich, u producenta co najmniej 250 ton bananów. Importer nietradycyjny to taki, który w latach 2002-2003 kupił na rynku wtórnym np. w portach europejskich, banany o wartości nie mniejszej niż 1,2 mln euro.

Agencja po zweryfikowaniu dokumentów przekaże informację do Komisji Europejskiej. KE 1 maja 2004 roku ustali dodatkową kwotę na import bananów dla nowych krajów członkowskich. ARR zaś do 4 maja poinformuje przedsiębiorców o przyznanych limitach. Od 7 maja będą wydawane pozwolenia na przywóz.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę