aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Będzie jak w Unii

10 grudnia 2003

Prezydent podpisał ustawę dostosowującą polskie prawo pracy do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Większość przepisów podpisanej ustawy z dnia 14 listopada 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie już 1 stycznia 2004 r. Pozostałe regulacje zaczną obowiązywać od dnia wejścia Polski do Unii, czyli od 1 maja 2004 r.

Wśród znowelizowanych przepisów wiele dotyczy ochrony pracowników przed szeroko pojętą dyskryminacją, m.in. zabroniona będzie dyskryminacja ze względu na przynależność partyjną, związkową, orientację seksualną, wyznanie czy pochodzenie. W kodeksie znalazła się też definicja mobbingu i sankcje za jego stosowanie. Istotnym zmianom poddane zostały przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku pracowników, opracowano nowy osobny rozdział poświęcony uregulowaniu tej tematyki.

Od 1 stycznia 2004 r. pracownicy będą otrzymywać wynagrodzenie za wszystkie dni choroby niezależnie od czasu jej trwania. Ponadto do stażu pracy, od którego uzależniony jest wymiar urlopu, nie będzie wliczany czas nauki, np. studia. Oczywiście prawa nabyte zostają uwzględnione i osoby, dla których wymiar urlopu obliczono już z uwzględnianiem okresów nauki, zachowają do niego prawo.

Po wejściu do Unii trzecia umowa o pracę z tym samym pracodawcą będzie przekształcała się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. Po tym terminie wejdą również w życie przepisy dotyczące zatrudniania pracowników skierowanych do pracy na terenie Wspólnoty Europejskiej oraz nowe regulacje dotyczące bhp i monitorowania zagrożeń na stanowiskach pracy. Obecnie ustawa czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę