aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bez HACCP żaden kraj nie kupi polskich towarów

28 stycznia 2004

O eliminowaniu jakichkolwiek zagrożeń w przemyśle spożywczym po wejściu Polski do Unii Europejskiej rozmawiano we wtorek we Wrocławiu podczas seminarium pod tytułem "Wymogi bezpieczeństwa żywności HACCP".

HACCP jest systemem, który identyfikuje, ocenia i kontroluje wszelkie zagrożenia, jakie się mogą pojawić przy produkcji żywności, nie dopuszczając do obniżenia jakości zdrowotnej produktów spożywczych. Konferencję zorganizowały wspólnie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny.

Wdrożenie HACCP związane jest z akcesją naszego kraju do Unii Europejskiej. Już niedługo w Polsce zaczną obowiązywać nowe standardy związane z zarządzaniem jakością w przemyśle spożywczym. Dotyczy to bezpieczeństwa sanitarnego zarówno w procesie produkcji żywności, jak i podczas jej przechowywania i sprzedaży.

"To nie będzie tak, że 1 maja tego roku we wszystkich zakładach ma działać system HACCP, ale każda firma musi wtedy już być w trakcie jego wdrażania. System będzie obejmował nie tylko produkcję, ale także obrót, a więc hurtowników i detalistów" - powiedziała Jadwiga Michalczyk z wrocławskiego Sanepidu.

System wdrożyły już niektóre duże dolnośląskie zakłady, takie jak producent pieczywa Mamut czy fabryka czekolady Cadbury.

"Wielkie firmy w ten sposób poprawiają swoją atrakcyjność i konkurencyjność. One są eksporterami żywności, a bez HACCP żaden z obecnych krajów UE nie kupiłby od nich towaru" - zaznaczyła Michalczyk.

"Właściciele narzekali na brak wzoru wdrażania systemu, czegoś, do czego można się odnieść. Ale ja im mówiłam, że taki wzór, to tylko pomoc. Gdyby na jednej ulicy było 5 lodziarni, to przecież każda z nich miałaby inne wymogi. Wzór czy ściąga może być pomocna, ale szef firmy musi sam powołać zespół ludzi, który w zakładzie wyznaczy najistotniejsze punkty zakładu" - tłumaczyła przedstawicielka Sanepidu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę