Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Bezpieczna żywność w UE

17 czerwca 2004

Europa nie może sobie pozwolić na kryzys związany z bezpieczeństwem żywności, dlatego tak ważne jest, by konsekwentnie wdrożyć przepisy unijne w tej dziedzinie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie czeski komisarz UE ds. ochrony zdrowia i konsumentów Pavel Teliczka.

Teliczka złożył we wtorek jednodniową wizytę w Warszawie - pierwszą po objęciu przez niego obowiązków w Brukseli. Od 1 maja br. jest on bowiem w Komisji Europejskiej partnerem Irlandczyka Davida Byrne'a, komisarza UE ds. ochrony zdrowia i konsumentów.

Teliczka przypomniał, że bezpieczeństwo żywności było bardzo istotnym elementem negocjacji akcesyjnych. Podkreślił, że Komisja Europejska nie będzie miała zahamowań w podejmowaniu "zdecydowanych kroków", jeśli któreś z nowych państw członkowskich nie wywiąże się ze zobowiązań.

Pytany o możliwość upowszechnienia się w krajach UE zmodyfikowanych genetycznie upraw i żywności na taką skalę, jak w Stanach Zjednoczonych, Teliczka odparł, że przede wszystkim chodzi o to, by wykluczyć ryzyko zdrowotne.

"Chodzi o naukowe dowody, że produkty (zmodyfikowane - PAP) są tak bezpieczne jak te wytwarzane konwencjonalnie" - powiedział. Jego zdaniem, ponieważ "ostateczna decyzja należy do konsumenta", powinien on być dobrze poinformowany na ten temat.

Czeski komisarz zapewnił również, że nie istnieje ryzyko ponownego wstrzymania przez Rosję importu mięsa z krajów UE, w tym z Polski.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca Rosja wstrzymała import mięsa z Unii żądając od eksporterów z różnych krajów jednolitego certyfikatu unijnego. Po kilku dniach decyzja ta została cofnięta i Rosja zgodziła się honorować dotychczasowe certyfikaty do 1 października tego roku.

Według Teliczki, rozmowy w sprawie certyfikatów między Komisją Europejską a Rosją trwają i być może już w środę wieczorem będą znane konkretne ustalenia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę