Blair: nowe kraje dostaną fundusze unijne

28 czerwca 2005
Brytyjski premier Tony Blair oświadczył, że nowe kraje Unii Europejskiej, takie jak Polska, Węgry czy Czechy, muszą otrzymać unijne fundusze, których potrzebują.

Broniliśmy rozszerzenia Unii. Nie zawiedziemy ich (nowych członków UE) –  podkreślił Blair na poniedziałkowej konferencji prasowej. Musimy zastanowić się, jak pchnąć do przodu dyskusję o nowym budżecie UE.

Blair nie powiedział, w jaki sposób zamierza zapewnić, by nowi członkowie Unii nie ponieśli strat z powodu nieuzgodnienia budżetu na ostatnim szczycie UE w Brukseli. Jak tłumaczył, nie byłoby właściwe rozpoczynanie teraz negocjacji za pośrednictwem mediów.

Nowi członkowie UE obawiają się, że brak porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013 spowoduje opóźnienia w napływie do nich funduszy strukturalnych.

Propozycja kompromisu przedstawiona i odrzucona na szczycie w Brukseli zakładała, że Polska dostałaby w latach 2007-2013 netto 60,5-61 mld euro. Nie ma gwarancji, czy nowa propozycja budżetowa będzie dla Polski równie korzystna.

Według ministra ds. europejskich Jarosława Pietrasa, w razie braku porozumienia finansowego w terminie, Polska może stracić nawet połowę unijnych funduszy strukturalnych, co byłoby "nie do przyjęcia".

Wielka Brytania od 1 lipca obejmuje półroczne przewodnictwo UE i to na niej będzie spoczywał obowiązek przygotowania nowej propozycji budżetowej.

Główną przyczyną fiaska brukselskiego szczytu był spór o tzw. rabat brytyjski, czyli ulgę we wpłatach do unijnej kasy, z jakiej od 20 lat korzystają Brytyjczycy. Rekompensuje im ona wydatki na wspólną politykę rolną Unii. W zamian za zgodę na zamrożenie rabatu, Blair zażądał reform w polityce rolnej, na co nie zgadza się Francja.

Pytany, czy nie zmienia stanowiska w sprawie rabatu brytyjskiego, Blair potwierdził tylko, że "rabat istnieje z pewnego powodu". Gdy ten powód ulegnie zmianie, zmieni się też rabat –  dodał.

Jak wyjaśnił, bez tej ulgi i reform w polityce rolnej UE, Wielka Brytania w kolejnym okresie budżetowym będzie faktycznie większym płatnikiem składek do unijnej kasy niż Niemcy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę