aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Brak konkretów dla rolników

26 listopada 2007
Trzy godziny słów, trzy minuty treści – tak można skwitować expose premiera Tuska. Przemówienie długie, przegadane i prawie pozbawione konkretów. Niestety dotyczy to również spraw wsi i rolnictwa. O tym, co rząd zamierza zrobić dla rolników, nie dowiedzieliśmy się prawie nic, z wyjątkiem obietnicy podwyższenia składek KRUS.

    Owszem, padły miłe zapewnienia o szacunku dla wsi,  była mowa o aktywnej polityce wobec Komisji Europejskiej, ale na czym ta aktywność miałaby polegać – tego już się nie dowiedzieliśmy i szkoda, bo Unia Europejska rozpoczyna właśnie wielką debatę o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Pani komisarz ds. rolnictwa Marianne Fischer-Boel powiedziała w Parlamencie Europe4jskim powiedziała, że jest to najważniejsza debata w Unii od 50 lat. Premier nie powiedział nic o tym, co rząd Polski, zamierza uczynić dla rozwoju Wspólnej Polityki Rolnej. Rzucał się brak wizji tej polityki. Znalazło się co prawda ogólnikowe stwierdzenie o konieczności utrzymania dopłat bezpośrednich, ale zabrakło zapowiedzi działań zmierzających do usunięcia dyskryminacji polskich rolników w Unii w zakresie dopłat czy kwot produkcyjnych. Nie usłyszeliśmy deklaracji wpływania na politykę europejską w kierunku silniejszej ochrony rolnictwa. Zabrakło tego, o czym w Unii Europejskiej mówi się zbyt mało – że rolnictwo jest strategicznym działem gospodarki i że bezpieczeństwo dostaw żywności jest nie mniej ważne niż bezpieczeństwo energetyczne.
W sumie jest to rozczarowanie. Polska obok Francji jest najbardziej rolniczym krajem Europy. Polski głos jest oczekiwany z wielkim zainteresowaniem. Rolnicy europejscy liczą na Polskę. Z treści expose rządu Tuska i Pawlaka nie wynika, żeby Polska pod rządami koalicji PO-PSL  aspirowała do wiodącej roli w kreowaniu europejskiej polityki rolnej. Szkoda.
Nic też nie usłyszeliśmy o krajowej polityce rolnej. Co z gospodarstwami rodzinnymi, jakie będą perspektywy ich egzystencji, co konkretnie planuje rząd w zakresie bioenergii, czy Polska będzie bronić się przed ekspansją upraw genetycznie modyfikowanych. Co z dramatyczną sytuacją hodowców trzody
Padł za to jeden konkret, jednoznaczny i wyraźny: podwyższenie składek ubezpieczeniowych dla części rolników. Dla wszystkich podwyżki zarobków, a dla rolników podwyżka składek.
W tę ostatnią zapowiedź akurat wierzę. Jeśli rząd mówi, że weźmie, - to weźmie, a jeśli mówi, że da – to mówi.

   

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę