aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Bruksela zgodziła się na dodatkową sesję rokowań  

2 października 2002

Stojąca na czele polskiej delegacji na wtorkowej sesji ministerialnej z UE minister ds. europejskich Danuta Huebner poinformowała na konferencji prasowej, że Polska poprosiła o zwołanie dodatkowej sesji na szczeblu głównych negocjatorów w ciągu najbliższych trzech tygodni, żeby zakończyć rokowania dotyczące polityki konkurencji. Bruksela odpowiedziała pozytywnie. Sesja odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze przed szczytem Unii w Brukseli (planowanym na 24-25 października).

Polska i Unia Europejska formalnie zakończyły we wtorek w Brukseli rokowania o polityce regionalnej, ale do wynegocjowania pozostało najważniejsze - ile pieniędzy Polska może otrzymać z unijnych funduszy strukturalnych i spójności.

Zakończone rozmowy dotyczyły na razie tylko aspektów proceduralnych i instytucjonalnych polityki regionalnej. Był to 27. zamknięty przez UE i Polskę obszar rokowań na 30 negocjowanych. Otwarte pozostały polityka konkurencji, rolnictwo i budżet.

Według źródeł dyplomatycznych, sesja mogłaby się odbyć 22 października i Polska chciałaby wykorzystać ją również, żeby uzyskać okres przejściowy, umożliwiający utrzymanie niższego VAT na gotowe mieszkania i usługi w budownictwie mieszkaniowym do końca 2007 roku. Unia – w swoim stanowisku negocjacyjnym dotyczącym polityki regionalnej – wezwała we wtorek Polskę, żeby "znacząco zwiększyła wysiłki, by podnieść do wymaganego poziomu zdolności administracyjne władz zarządzających i wypłacających i innych stosownych ciał". 

Polska ma do końca roku dostarczyć Unii Narodowy Plan Rozwoju i projekty planów operacyjnych w ramach przygotowań do wykorzystania unijnych funduszy dla uboższych krajów i regionów UE.

We wspólnym stanowisku UE brak jeszcze konkretnej oferty – na ile pieniędzy może liczyć Polska z funduszy strukturalnych i funduszu spójności. Unia ograniczyła się do zaproponowania Polsce odsetka globalnej sumy transferów z tych funduszy dla przyszłych nowych członków, w tym dla Polski. Suma ta zostanie uzgodniona przez Piętnastkę w późniejszym terminie.

Polska może więc liczyć na 57,6 proc. funduszy strukturalnych i 45,8-52,8 proc. funduszu spójności. Komisja Europejska nieoficjalnie obliczyła, że jeśli rządy unijne przystaną na jej propozycje oferty finansowej dla nowych członków, Polska może otrzymać w latach 2004-2006 z tych funduszy łącznie 5,7 mld euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę